Polskie dzieci są źle odżywiane

Polscy rodzice popełniają duże błędy w żywieniu dzieci. – Skutkuje to wzrostem zachorowań na kosztowne choroby cywilizacyjne – przestrzega prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii.

Zdaniem neonatologów, pediatrów i ginekologów konieczne są zmiany, które przełożą się na upowszechnienie prawidłowych nawyków żywieniowych. Szczególnie w sytuacji, gdy coraz więcej Polaków zmaga się z otyłością i nadwagą. Między innymi o tych problemach zespół ekspertów wraz z przedstawicielami resortu zdrowia i posłów rozmawiał w Sejmie podczas debaty “Nasze dzieci mogą być prawidłowo żywione. Od poczęcia do 3 roku życia”.

Punktem wyjścia do rozmów były badania Instytutu – Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytutu Matki i Dziecka. Omawiając je, prof. Anna Dobrzańska zwróciła uwagę, że tylko 25 proc. sześciomiesięcznych niemowląt oraz 33 proc. dzieci w wieku 12 miesięcy dostaje prawidłową liczbę posiłków. Aż 93 proc. badanych matek nie stosuje się do zaleceń żywieniowych dla tej grupy wiekowej, a u 60 proc. za wcześnie włączana jest tzw. dieta osób dorosłych.

W efekcie aż 90 proc. dzieci do 3. roku życia spożywa zbyt dużo soli, 63 proc. zbyt dużo węglowodanów, a 99 proc. białka.

-Otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie ma swoją genezę już w niemowlęcym etapie życia, który jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka. To właśnie przez pierwsze trzy lata życia „programujemy” nasz organizm metabolicznie -podkreślała prof. Dobrzańska.
W opinii ekspertów możliwe jest zdecydowanie bardziej skuteczne działanie dotyczące wdrożenia edukacji i profilaktyki w zakresie prawidłowego żywienia niemowląt i małych dzieci.

-Lekarzy trzeba zmobilizować, aby przy każdej wizycie kontrolnej dokonywali oceny stanu żywienia dzieci i udzielali prawidłowych informacji. Wiemy, że dziś wielu lekarzy tego nie robi, nie wykreśla siatki centylowej i nie rozmawia z rodzicami o prawidłowej diecie, nawet gdy dziecko ma widoczną nadwagę – alarmowała prof. Anna Dobrzańska.

-Gdyby lekarze w czasie wizyty kontrolnej wypełniali formularz oceny żywienia i odżywiania dziecka, byliby zobligowani do interwencji w takich przypadkach – zaznaczał prof. Piotr Socha, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W jego opinii niezbędna jest też wczesna edukacja rodziców.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

5/5 - (184 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH