DR-DARIUSZ-MIŃKOWSKI-operacja-przepukliny

Pierwsza taka operacja przepukliny w Gnieźnie

– W czerwcu mama po prostu gasła w oczach – mówi Anna, córka 75-letniej gnieźnianki Pani Haliny. Dziś, po udanej operacji, której 17 lipca 2017 r. podjęli się lekarze pracujący na oddziale chirurgii szpitala w Gnieźnie, starsza Pani porusza się już samodzielnie. Osoba, która wcześniej nie wychodziła z domu i pogodziła się już z oczekiwaniem końca, sama zaprasza rodzinę do wyjścia na miasto. Lekarze dali mojej mamie drugie życie – dodaje szczęśliwa córka.

„Nie można”, „nie da się”, „wiek ma swoje prawa i trzeba się z nimi pogodzić” – te trzy zdania najczęściej słyszała od lekarzy Pani Halina. Jej problemy z przepukliną zaczęły się 10 lat temu. Aktywna i dziarska do tej pory kobieta bardzo podupadła na zdrowiu. Jej córka wspomina, że przez długi czas nie chciała się jednak przyznać do choroby, a tym bardziej odwiedzić lekarza.

Zamknięty krąg bólu

Pierwsza diagnoza Pani Haliny mówiła o tym, że jest to przepuklina nieoperacyjna, a lekarz diagnozujący zalecił specjalny pas. To częsta metoda terapii, jest tania i czasami skutecznie potrafi powstrzymać schorzenie przez bardzo długi czas. Jednak w przypadku Pani Haliny pas nie był wystarczająco skuteczny.

– Pacjentka trafiła do nas w stanie ciężkim, z groźnymi powikłaniami przepukliny. Doszło do  poważnego zakażenia tkanek miękkich wokół niej, co mogło prowadzić do  perforacji i  zapalenia otrzewnej – opisuje dr n. med. Dariusz Mińkowski, który wykonał zabieg operacyjny. – Pacjentka borykała się z problemem przepukliny już od dłuższego czasu, a każdy kolejny rok powodował pogorszenie jej stanu, m.in. ze względu na choroby towarzyszące. To był rodzaj zamkniętego kręgu. Choroba uniemożliwiała ruch, co z kolei zwiększało podatność na otyłość, a to jeszcze bardziej pogłębiało objawy choroby – dodaje lekarz.

– Mama pogodziła się chyba z myślą, że będzie cierpiała aż do śmierci. Ostatnie miesiące były już tylko wegetacją. Na imieninach, które jej zorganizowaliśmy na początku lipca była przygaszona i nieobecna myślami – wspomina Pani Anna, córka chorej kobiety.

Pionierski zabieg w Gnieźnie

Pacjentka trafiła na oddział chirurgii gnieźnieńskiego szpitala we wtorek, 5 lipca 2017 r. Jej stan był bardzo poważny.

– Po dokładnym rozważeniu wszystkich możliwości podjęliśmy decyzję o operacji. Uznaliśmy, że najskuteczniejszy będzie wszczep z materiału biologicznego – mówi dr Maciej Skrzypek, lekarz asystujący przy operacji. – To pionierska, nie przeprowadzana nigdy wcześniej w Gnieźnie operacja polegająca na tym, że ubytek powłok jamy brzusznej zastępuje się materiałem biologicznym. Trochę przypomina to łatanie błędów matki natury. Użycie tradycyjnego, syntetycznego wszczepu było niemożliwe ze względu na bardzo wysokie ryzyko zakażenia, które mogło grozić nawet śmiercią pacjentki. W przypadku materiałów biologicznych to ryzyko jest znacznie mniejsze – dodaje dr Skrzypek.

– W  związku z procesami demograficznymi musimy się liczyć z tym, że coraz więcej naszych pacjentów będzie zaawansowana wiekowo. Przesuwa się również górna granica aktywności. Jeszcze kilkanaście lat temu 60-70 latek był synonimem staruszka wegetującego u schyłku życia, dziś to aktywni ludzie startujący w maratonach, podróżujący i w pełni korzystający z życia – podkreśla dyrektor gnieźnieńskiego szpitala Krzysztof Bestwina.

Szansa na spokojną jesień życia

Mimo dramatycznego wręcz stanu pacjentki lekarze SOWMED podjęli się operacji, która przywróciła normalne życie 75-letniej gnieźniance. Pani Halina zaczęła znowu chodzić i spotykać się z ludźmi poza domem, a jej życie nie jest już naznaczone piętnem ciągłego bólu. Historia, która mogła skończyć się tragicznie, znalazła szczęśliwe zakończenie. Seniorka może teraz w spokoju i bez dokuczliwych problemów spędzić jesień swojego życia u boku kochającej rodziny.

 

4.5/5 - (2 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH