Ciąża – w czasie jej trwania ciało kobiety zmienia się diametralnie, nie tylko z uwagi na powiększający się brzuch i piersi, ale przede wszystkim na wahania hormonalne. Dlatego przyszłe mamy często borykają się z różnymi problemami skórnymi i nie zawsze wiedzą, jak sobie z nimi poradzić.
Na szczęście wielu problemom skórnym towarzyszącym okresowi ciąży można zapobiegać, a z tymi istniejącymi można sobie z powodzeniem radzić. Najważniejsze jest jednak, aby kobieta czuła się dobrze sama ze sobą, bo wtedy niezależnie od drobnych niedoskonałości, będzie wyglądać pięknie i promiennie.
Rozstępy
Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości są rozstępy. Najczęściej pojawiają się one na brzuchu, udach, pośladkach oraz piersiach. Na początku przybierają formę czerwonych linii, które z czasem bledną. Głównym czynnikiem predysponującym do powstawania tego typu zmian są geny odpowiedzialne za wytrzymałość kolagenu. Jednak do powstawania rozstępów przyczyniają się również inne czynniki: wahania hormonalne osłabiające produkowany kolagen, zła dieta (brak cynku, krzemu i witaminy E w diecie) oraz oczywiście szybkie rozciąganie się skóry.
W walce z rozstępami najważniejsza jest profilaktyka. Specjalistycznego kremu należy zacząć używać na samym początku ciąży, aby skórę wzmocnić i uelastycznić. Niestety, gdy rozstępy już się pojawią, są praktycznie niemożliwe do całkowitego usunięcia. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest świąd skóry, która rozciągając się, zaczyna nie wytrzymywać napięcia. To ostatni dzwonek, aby wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Do wyboru mamy szeroką gamę kosmetyków przygotowanych specjalnie dla kobiet w ciąży, zawierających przede wszystkim substancje wzmacniające włókna kolagenowe i elastynę. Dodatkowo, wcieranie kosmetyków ma charakter delikatnego masażu, który przywraca skórze elastyczność i właściwe ukrwienie. Warto jednak zwrócić uwagę, iż nie wszystkie preparaty można stosować od początku ciąży.
Świetną metodą jest też masaż zwykłą oliwką dla dzieci lub olejami naturalnymi, np. z pestek dyni. W momencie powstania pierwszych rozstępów dalsze stosowanie kremu zapobiega pojawieniu się kolejnych. Już powstałymi zmianami trzeba będzie zająć się po ciąży, stosując kosmetyki lub profesjonalne zabiegi mogące spłycić oraz rozjaśnić blizny.
Cellulit
Pojawienie się pomarańczowej skórki podczas ciąży jest dość powszechne. Przyczyną są oczywiście zmiany hormonalne. W walce z tym problemem również najważniejsza jest profilaktyka. Zasady są bardzo proste – regularny wysiłek fizyczny oraz zdrowa zbilansowana dieta bogata w produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa, a uboga w tłuszcze zwierzęce. Można korzystać ze specjalnej gimnastyki dla kobiet w ciąży, świetnym pomysłem jest też basen. Do walki z cellulitem opracowano również specjalne kosmetyki, które można bezpiecznie stosować w ciąży. Sam masaż wykonywany podczas aplikacji takiego specyfiku także pomaga rozbić grudki tkanki tłuszczowej. Należy jednak uważać na preparaty o dużej zawartości kofeiny i te, które działają w sposób rozgrzewający.
Jeśli chodzi o specjalistyczne zabiegi przeciwcellulitowe z drenażem limfatycznym, to lepiej się z nimi wstrzymać do końca ciąży.
Przebarwienia
Kolejnym skutkiem wahań hormonalnych towarzyszących ciąży jest pojawienie się na skórze przebarwień, nazywanych ostudą. Zwykle zmiany te lokują się na twarzy i częściej dotyczą brunetek. Za powstanie ostudy odpowiedzialne są zaburzenia pracy melanocytów. Zmiany mogą przybierać formę drobnych piegów, jak i rozległych plam. Jako profilaktykę przebarwień zaleca się używanie kosmetyków z flirtem minimum SPF 30 oraz unikanie słońca (zabronione jest też oczywiście korzystanie z solarium). Dla kobiety ciężarnej najbezpieczniejsze są filtry fizyczne z uwagi na jej wrażliwą skórę. Jeśli plamy już powstaną, pozostaje zastosowanie odpowiedniego makijażu. Teoretycznie przebarwienia powinny zniknąć do sześciu miesięcy od rozwiązania, jednak u wielu kobiet pozostają, szczególnie jeśli miały już wcześniej podobne problemy skórne.
Zmiany rodzaju cery
Podczas ciąży wiele kobiet zauważa, że zmienia się im rodzaj cery. Najczęściej pojawiają się problemy z łojotokiem i powstawaniem drobnych zmian trądzikowych, często również skóra staje się przesuszona. Wszystko to oczywiście za sprawą hormonów. Choć nie jest to regułą, gdyż cera wielu kobiet staje się w okresie ciąży piękniejsza – świetlista i promienista.
Praktycznie we wszystkich przypadkach cera ciężarnych kobiet jest bardzo wrażliwa. Może reagować alergicznie na kosmetyki stosowane od lat. Dlatego warto o nią w tym okresie szczególnie dbać. Najbezpieczniejsze są linie kosmetyków aptecznych przeznaczonych do cery wrażliwej. Warto sprawdzić, czy mogą być one stosowane w ciąży. Oczywiście jeśli skóra nie reaguje nadwrażliwością, a jej rodzaj nie zmienił się, można zostać przy kosmetykach stosowanych do tej pory. Należy natomiast unikać takich, które w swoim składzie zawierają parabeny i inne groźne konserwanty, witaminę A, kwasy owocowe, kwas salicylowy oraz jego pochodne. Uważać należy również na olejki eteryczne – zapach niektórych z nich może działać drażniąco, inne mogą wywołać alergię, a istnieją również takie, które zagrażają płodowi. Najlepiej wybierać kosmetyki bezwonne.
Oczywiście należy dobrać je odpowiednio do pojawiającego się problemu, co bardzo często oznacza zupełną zmianę preparatów na łazienkowej półce. Maskowanie niedoskonałości można wykonać przy pomocy odpowiedniego makijażu, najlepiej przy użyciu kosmetyków hipoalergicznych, wcześniej przetestowanych na małym skrawku skóry. Bezpieczne w ciąży są m.in. kosmetyki z kwasem hialuronowym, pantenolem, alantoiną, witaminą E i C, wiesiołkiem, ogórecznikiem. Jednak ważne jest, aby komponenty te występowały w niewielkich stężeniach. Można korzystać również z szerokiej gamy emolientów. Trzeba także zwrócić uwagę na sposób nanoszenia kosmetyków na skórę – należy je wklepywać, a nie mocno wcierać, powodując podrażnienia.
Zabiegi kosmetyczne w ciąży
Wiele gabinetów kosmetycznych ma w swojej ofercie specjalne zabiegi dla kobiet w ciąży. Należą do nich zabiegi na twarz: nawilżające, regulujące wydzielanie sebum oraz wzmacniające naczynka i łagodzące podrażnienia. W ciąży wykonać można również mikrodermabrazję, delikatny masaż dekoltu i szyi, specjalistyczne zabiegi na ciało mające na celu ujędrnić skórę i zapobiec lub zmniejszyć rozstępy oraz cellulit. Przyszła mama może zafundować sobie również profesjonalne zabiegi na dłonie i stopy.
Zrezygnować należy natomiast z zabiegów z użyciem fal radiowych, prądów, głębokiego peelingu, drenażu limfatycznego oraz zabiegów z użyciem laserów. Kobiety w ciąży powinny również unikać wizyt w saunie, kriokomorze, solarium, wykonywania makijażu permanentnego i tatuaży oraz depilacji z użyciem ciekłego wosku. Zabiegi w salonie piękności najlepiej jest zacząć po trzecim miesiącu ciąży, kiedy to mija okres największej burzy hormonów i zmian. Szczególnie dotyczy to kobiet, które wcześniej niezbyt często korzystały z tego typu usług.
Masaż
Dotychczas mówiono o tym, że jest on przeciwwskazany w ciąży, jednak jeśli nie jest ona zagrożona, to spokojnie można u przyszłej mamy wykonać delikatny masaż. Zmniejsza on obrzęki, poprawia krążenie, rozluźnia napięte mięśnie. Jest to doskonała metoda zmniejszenia dolegliwości bólowych i zwiększenia ruchomości stawów. Masaż wykonywany jest na siedząco lub w pozycji na boku. Masowane są plecy, kark, ręce i nogi.
Nie każda kobieta może jednak z takiej formy relaksu skorzystać. Masażu nie zaleca się raczej w pierwszym trymestrze i w ostatnim miesiącu ciąży oraz gdy przebiega ona nieprawidłowo, przy nadciśnieniu, cukrzycy oraz stanach zapalnych. Poza tym masaż nie powinien obejmować okolic brzucha i piersi.
Katarzyna Słomińska,
mgr kosmetologii i właścicielka pracowni kosmetycznej Le Mirage we Wrocławiu
W wyjątkowym okresie, jakim jest dla kobiety ciąża oraz czas macierzyństwa, polecam korzystanie z nowoczesnej oferty gabinetów kosmetycznych, dedykowanej przyszłym mamom. Zabiegi te obejmują pielęgnację skóry twarzy i ciała, dłoni oraz stóp, a także specjalistyczne masaże. A to wszystko przy użyciu bezpiecznych kosmetyków. Warto z nich skorzystać, ponieważ nie tylko przyniosą ulgę w towarzyszących temu okresowi dolegliwościach, ale też zrelaksują i zwiększą samoocenę. W mojej pracy często rozmawiam z klientkami na temat stereotypów dotyczących ciężarnej kobiety. W dzisiejszych czasach nie chcą być one kojarzone z ociężałością, zmęczeniem, rozciągniętą koszulą i potarganymi włosami. Każda kobieta pragnie być piękna i zadbana, a ponieważ wygląd w tym czasie ulega diametralnej zmianie, warto nie tylko zainwestować w odpowiednią odzież, ale też w piękno i zdrowie skóry. Zachęcam do tego również panie, które do tej pory nie korzystały z tego typu usług.