Zimno, mróz, wiatr to czynniki niesprzyjające delikatnej skórze dłoni, podobnie jak ich nadmierne przegrzewanie. W aptekach pacjenci często pytają o produkt, który pomoże im zregenerować skórę.
Skóra dłoni jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, dlatego wymaga codziennej pielęgnacji. Wynika to z jej budowy: nie posiada tkanki tłuszczowej i jest praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych, wydziela niewielkie ilości sebum w porównaniu do skóry innych partii ciała. Przy każdym myciu rąk pozbywamy się tej niewielkiej warstwy ochronnej, a biorąc pod uwagę fakt, że w skórze dłoni występuje bardzo wiele gruczołów potowych, trudno ustrzec się przed jej odwodnieniem. Zimowa aura powoduje, że stają się popękane, czerwone, spierzchnięte i trudno je zregenerować.
Jednak należy pamiętać, że bardzo ważna jest codzienna i systematyczna profilaktyka. Nie chodzi tu tylko o dbanie o dłonie zimą, ale przez cały rok. Skóra stanowi barierę ochronną. Przez uszkodzoną skórę łatwo wnikają drobnoustroje powodujące choroby. Zadbane dłonie to także zdrowe paznokcie, one również potrzebują substancji odżywczych. Nie ma preparatu, który w ciągu jednego dnia zregeneruje mocno wyniszczone dłonie długotrwałym działaniem czynników zewnętrznych. Gabinety kosmetyczne i kosmetologiczne proponują wiele zabiegów regenerujących. Jednak jest wiele domowych sposobów, które przyniosą dłoniom piękny i zdrowy wygląd. Podstawowe trzy zasady dbania o dłonie to: peeling, pielęgnacja, profilaktyka.
Peeling
Peeling służy do złuszczenia zrogowaciałego naskórka, poprawia mikrokrążenie i przygotowuje skórę dłoni na przyjęcie odżywczych składników zawartych w kremach i maseczkach. Peeling można kupić gotowy lub zrobić samemu w domu. W każdym domu znajdzie się produkt drobnoziarnisty o właściwościach ściernych, np. kawa, cukier. Pierwszy sposób to zmieszanie łyżki cukru, łyżki oliwy z oliwek i pół szklanki soku z cytryny. Cytryna jako dodatkowy składnik pięknie rozjaśni przebarwione paznokcie. Drugi sposób to peeling kawowy – mieszamy dwie łyżki fusów pozostałych po kawie albo po prostu dwie łyżki kawy z dwiema łyżkami oliwy lub zwykłego balsamu do ciała. Wszystkie peelingi wykonujemy powoli i delikatnie, masując skórę dłoni okrężnymi ruchami około dwóch minut. Taki zabieg powinno się wykonywać mniej więcej raz na dwa tygodnie.
Pielęgnacja
Gdy mamy już przygotowane ręce po peelingu należy zastosować kąpiel, krem lub maskę nawilżającą. Na rynku jest bardzo wiele dostępnych kremów do rąk, ale głównie dzieli się je na regenerujące (zawierają dużą ilość składników odżywczych), nawilżające (zapobiegają przesuszaniu skóry) i ochronne (chronią przed czynnikami zewnętrznymi). Po zimie dłonie są suche i popękane, więc warto szukać kremów z mocznikiem i gliceryną, które mają właściwości nawilżające. Doskonałym składnikiem jest również witamina A i witamina E, które mają właściwości regenerujące naskórek i zwalczają wolne rodniki. Jeśli ręce są mocno podrażnione warto wybrać krem z dodatkiem pantenolu, który łagodzi podrażnienia. Bardzo dobrym zabiegiem jest zastosowanie kremu w postaci tzw. „opatrunku”. Tuż przed snem trzeba nałożyć grubą warstwę kremu, a na to bawełniane rękawiczki. Rano dłonie będą nawilżone i wygładzone.
Substancja czynna | Właściwości |
mocznik | nawilżające |
gliceryna | nawilżające i natłuszczające |
pantenol | łagodzące |
masło shea | natłuszczające i zmiękczające |
lanolina | zmiękczające, nawilżające |
keratyna | nawilżające |
witaminy A i E | regenerujące |
olej z awokado | nawilżające |
masło kakaowe | nawilżające, natłuszczające, zmiękczające |
parafina | ochronne |
Na rynku dostępne są także maski do dłoni. Można także wykonać domową maseczkę, która ukoi wysuszone dłonie. Przykładem jest kąpiel w oliwie z oliwek z dodatkiem cytryny. Do tego można dodać kilka kropli witaminy A i E z kapsułki. Moczenie rąk w takiej kąpieli nie tylko odżywi dłonie i paznokcie, ale także zmiękczy skórę przygotowując ją np. do manicure. Maseczka z siemienia lnianego świetnie zregeneruje wysuszoną skórę. Siemię lniane zalewa się ciepłą wodą do wytworzenia śluzu, przygotowaną papkę kładzie się na skórę na około 20 minut.
W gabinetach kosmetycznych popularny jest zabieg „parafinowe dłonie”. Jest on bardzo skuteczny i bardzo dobry dla wysuszonej skóry. Parafina ma właściwości ochronne i natłuszczające. Tworzy biofilm na skórze, zatrzymując wodę wewnątrz, a jednocześnie poprawiając mikrokrążenie i wchłanianie składników odżywczych. Taki zabieg można samemu wykonać w domu. Parafinę należy roztopić w kąpieli wodnej, ale tak aby nie była zbyt gorąca, gdy temperatura jest odpowiednia należy zanurzyć w niej ręce, nałożyć rękawiczki foliowe, na to bawełniane i trzymać około 15 minut. Po tym czasie należy zdjąć rękawiczki i zastygłą parafinę. Oczywiście zabieg ten musi być poprzedzony dokładnym umyciem rąk oraz peelingiem. Przeciwwskazaniami do tego zabiegu są choroby skóry typu: egzema, grzybica itp.
Profilaktyka
Nie ma jednego specyfiku, który w szybki sposób odbuduje zniszczoną skórę, dlatego zalecana jest systematyczna pielęgnacja. Na co dzień, do wykonywania prac domowych warto zakładać ochronne rękawiczki, po każdym umyciu rąk oraz na noc stosować kremy regenerujące, które odbudują barierę ochronną. Zaleca się unikanie kontaktu z detergentami i zbyt gorącą wodą. Dobrze jest stosować kremy po każdym myciu rąk. Pacjentom warto przypomnieć, aby dbali o dłonie przed wyjściem na mróz. Nie można zapominać o ciepłych rękawiczkach na dłonie posmarowane kremem. Raz w tygodniu można wykonać zabieg na skórę dłoni lub jeśli nie ma tak częstej potrzeby, to raz w miesiącu.
Zdrowa i piękna skóra dłoni to także zdrowe paznokcie. Wcieranie kremów, maseczek czy olejków odżywczych w paznokcie powinno stać się nawykiem. Szczególnie należy dokładnie wmasowywać je w macierz paznokcia, czyli jedyną żywą część znajdującą się bezpośrednio pod płytką. Spowoduje to dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych z zastosowanych preparatów.
W kremach do rąk wyróżnia się bazę, substancje czynne i substancje pomocnicze. Bazą jest typ zastosowanej emulsji: olej w wodzie i wtedy krem ma dobre właściwości nawilżające lub woda w oleju, czyli krem ma właściwości odżywcze.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.