Paracetamol przyczyną problemów z płodnością?

Paracetamol powoduje obniżenie poziomu testosteronu – wynika z badań opublikowanych w magazynie naukowym „Science Translational Medicine”. Mogą one tłumaczyć problemy z męską płodnością i nowotworami jąder.

Uczeni z uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili eksperyment na myszach, którym przeszczepili komórki ludzkich tkanek, a dokładnie – komórki pochodzące z jąder. Chcieli wytworzyć symulację, która pozwoliłaby sprawdzić wpływ leków na rozwój jąder, podobnie jak u nienarodzonych dzieci. Podawali więc laboratoryjnym zwierzętom paracetamol – w bezpiecznych dawkach, ale przez różny okres. Najkrótszy to 24 godziny, najdłuższy to tydzień. Przez ten czas kontrolowali poziom wytwarzanego przez ludzką tkankę testosteronu.

Po tygodniowej kuracji paracetamolem okazało się, że w tkankach gwałtownie – bo aż o 45 proc. – spadł poziom testosteronu. Zdaniem naukowców to o tyle niepokojące, że podobna długotrwała kuracja zaaplikowana kobietom w ciąży może wpłynąć na rozwój męskiego płodu.

Paracetamol jest powszechnie stosowanym środkiem przeciwbólowym przez kobiety w ciąży, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Dlatego naukowcy apelują do przyszłych mam o jak najrzadsze sięganie po leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu i ścisłe przestrzeganie zalecanego dawkowania.

Niedobór testosteronu w czasie rozwoju męskiego płodu w macicy może bowiem podnosić ryzyko wystąpienia szeregu komplikacji zdrowotnych po narodzinach – od problemów ze zstąpieniem jąder do moszny i niepłodność aż po nowotwory jąder.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

4.4/5 - (237 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH