NAJNOWSZE DANE EPIDEMIOLOGICZNE
Stowarzyszenie Europacolon Polska ostrzega Polaków przed największym, obok raka płuca, zagrożeniem onkologicznym, tj. nowotworem jelita grubego. Jak wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2008 r., w Polsce na ten nowotwór zachorowało ponad 14600 osób, a zmarło ponad 10400.
Dynamika wzrostu zachorowań na raka jelita grubego jest w Polsce najwyższa w Europie. Podobnie jak dynamika wzrostu umieralności na ten typ nowotworu jest jedną z najwyższych spośród wszystkich schorzeń nowotworowych w Polsce, szczególnie u mężczyzn, i jest znacznie wyższa niż w krajach Europy Zachodniej i Północnej, gdzie umieralność zmniejsza się od wielu lat. Tempo wzrostu umieralności na raka jelita grubego w Polsce jest także bardzo wysokie w zestawieniu z innymi krajami Europy Środkowej. Porównując dane dotyczące zapadalności i umieralności na raka jelita grubego można uznać, że krajem najbardziej skutecznym w leczeniu tego typu raka w Europie są Włochy. Najmniej skuteczne są Węgry i Polska.
„W wielu przypadkach zgony z powodu raka jelita grubego to śmierć, której można było zapobiec. Jako Stowarzyszenie Europacolon Polska działamy na rzecz edukacji. Chcemy, aby Polacy byli świadomi zagrożenia i korzystali z badań profilaktycznych, a w przypadku choroby, mogli leczyć się zgodnie z najlepszymi, światowymi standardami” – mówi Beata Kotoro ze Stowarzyszenia Europacolon Polska.
JAK OSWOIĆ RAKA? DZIEŃ DLA ŚWIADOMOŚCI RAKA JELITA GRUBEGO
Chcąc informować o chorobach jelit Stowarzyszenie odwołuje się do nietypowych środków przekazu, jak na przykład wernisaż plakatów o tematyce nowotworowej, przygotowanych między innymi przez studentów Europejskiej Akademii Sztuk. Młodzi artyści przenieśli na papier wizje raka jelita grubego oraz towarzyszące chorobie emocje. W ramach części artystycznej Stowarzyszenie przygotowało także plakaty edukacyjne przekazujące podstawową wiedzę na temat raka jelita grubego. Wystawa informuje m.in. o objawach choroby, badaniach przesiewowych mogących wykryć nowotwór na wczesnym etapie, oraz znaczeniu wstydu, największego przeciwnika w walce z tym nowotworem. Przełamanie tematu tabu, jakim są wszelkie dolegliwości związane z układem pokarmowym to jedno z głównych zadań stających przed Stowarzyszeniem.
Akcja „Oswoić raka” to także panel edukacyjny przygotowany przy wsparciu znakomitych ekspertów.
O profilaktyce, która może uratować życie, opowie dr Janusz Meder – Prezes Polskiej Unii Onkologii. Słowo „rak” straszy do tego stopnia, że niektórzy wolą unikać badań przesiewowych, aby nie narażać się na stres związany z ryzykiem usłyszenia, tzw. „trudnej diagnozy”. Fakty dotyczące stopnia zachorowalności są jednak alarmujące i jasno wskazują na konieczność uświadamiania społeczeństwa, że wcześnie wykryty rak jest wyleczalny.
Dostępu do wiedzy potrzebują także osoby, u których nowotwór został zdiagnozowany w zaawansowanej postaci. Jak twierdzą członkowie Stowarzyszenia Europacolon Polska – raka na tym etapie rozwoju także można „oswoić”. Wystąpienie na temat metod leczenia i najnowszych osiągnięć medycyny w walce z nowotworem jelita grubego przygotował prof. Andrzej Deptała, kierownik Kliniki Hematologii i Onkologii CSK MSWiA w Warszawie.
Odpowiedni sposób odżywiania może wspomagać leczenie choroby nowotworowej, wzmacniając siły obronne organizmu. Wykład nt. diety antyrakowej wygłoszą dr Dariusz Włodarek i dr Danuta Gajewska z SGGW w Warszawie. Psychoonkolog Bianca-Beata Kotoro przedstawi psychologiczne aspekty przeżywania choroby nowotworowej, metody radzenia sobie z trudną diagnozą, jaką jest rak jelita grubego oraz wyjaśni na czym polega mechanizm „zajadania” emocji. O własnym doświadczeniu choroby i zwycięskiej walce z rakiem opowie Monika Dąbrowska.
Podczas spotkania zostanie zaprezentowana najnowsza książka dla dzieci od lat 5-ciu pt. „A Zosia ma raka na smyczy – czyli Mały człowiek mierzy się z chorobą rodzica”. Autorem publikacji jest Bianca-Beata Kotoro, psychoonkolog i psychoseksuolog. Tekst zdobią rysunki samej autorki, jak również twórczość artystyczna dzieci – odbiorców i właścicieli książeczek. Żartobliwy i rymowany ton pozwala najmłodszym na oswojenie się z tematem raka, będącym tabu wśród dorosłych.
23 marca Stowarzyszenie Europacolon Polska ogłosi także powstanie nowej Poradni Stomijnej w Warszawie, w której pacjenci będą mogli skorzystać z wyspecjalizowanej pomocy medycznej.
Stowarzyszenie Europacolon Polska ma nadzieję, że wystawa plakatu „Oswoić raka” oraz inicjatywa wykładów edukacyjnych zagości w każdym mieście wojewódzkim.
Więcej informacji
- Grzegorz Kotoro, Dyrektor Zarządzający Europacolon Polska, tel. 609 967 734, e-mail: [email protected]
- Sylwia Jaczyńska-Kolasza, PRIMUM Public Relations Sp.z o.o., tel. 608 016 254, e-mail: [email protected]
- Iwona Turek, PRIMUM Public Relations Sp.z o.o., tel. 502 411 036, e-mail: [email protected]
Stowarzyszenie Europacolon Polska dziękuje za poparcie inicjatywy
- Małżonce Prezydenta RP, Pani Annie Komorowskiej
- Senackiej Komisji Zdrowia
- Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Pani Hannie Gronkiewicz-Waltz
- Marszałkowi Województwa Mazowieckiego,Panu Adamowi Struzikowi
- Firmom, instytucjom i organizacjom pacjentów.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.