Oczyszczanie skóry twarzy


Dokładne oczyszczanie skóry twarzy jest podstawą jej pielęgnacji. Skóra źle oczyszczona z makijażu, kurzu, potu, łoju, a także z obumarłych komórek naskórka staje się szara i szybciej się starzeje.

Oczyszczanie skóry to pojęcie szerokie; może dotyczyć mycia skóry twarzy, demakijażu, jak również głębszego oczyszczania, czyli złuszczania naskórka. Oczyszczanie musi być zawsze odpowiednio dobrane do rodzaju cery. Preparaty idealne dla jednego rodzaju skóry mogą okazać się nieodpowiednie, a nawet szkodliwe dla innego.

Mycie twarzy
Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie do oczyszczania skóry twarzy mydła, niszczy ono bowiem tłuszczową barierę ochronną naskórka. Konsekwencją tego jest nadmierna suchość oraz zaczerwienie skóry.

Alternatywą dla mydeł są syndety – tzw. „mydła bez mydła”. Są to mieszaniny różnego rodzaju detergentów z dodatkiem składników nawilżających. Można je stosować do każdego rodzaju cery.

Demakijaż
Oprócz idealnie dobranego preparatu do demakijażu ważna jest też technika jego wykonania. Demakijaż zaczyna się od oczu. Wykonuje się go bardzo delikatnie. Najlepiej nałożyć płatek kosmetyczny nasączony preparatem do demakijażu na oko i pozostawić go na kilkadziesiąt sekund, aby substancja zaczęła działać. Następnie płatek delikatnie zsuwa się w dół.

Do demakijażu cery suchej najlepiej nadają się kosmetyki gęste, lekko tłuste, które wzmacniają barierę ochronną skóry, np. mleczka czy śmietanki. Takie preparaty najlepiej nałożyć na dłonie, a następnie ruchami kolistymi rozprowadzić na skórze twarzy. Zmywa się je zwilżonym płatkiem kosmetycznym.

Natomiast do demakijażu cery mieszanej i tłustej najlepiej nadają się płyny micelarne. Składają się one prawie z samej wody oraz niewielkiej ilości środków powierzchniowo czynnych zgrupowanych wokół struktur tłuszczowych zawieszonych w roztworze wodnym. Takie środki doskonale zmywają twarz nie natłuszczając jej. ˚aden preparat do demakijażu nie gwarantuje jednak idealnego zmycia twarzy.

Złuszczanie
Głębokie oczyszczanie, czyli złuszczanie, to najlepsza metoda rewitalizacji skóry. Skóra po tym zabiegu ma ładniejszy koloryt, jest lepiej ukrwiona i wygląda młodziej.
Martwe, najbardziej zewnętrzne komórki naskórka (keratynocyty) ulegają podczas zabiegu złuszczaniu. Pobudza to namnażanie komórek warstwy położonej najgłębiej, czyli komórek rozrodczych. Komórki te wędrują na powierzchnię ok. 28 dni, produkują niezbędne dla skóry substancje, takie jak NMF (naturalny czynnik nawilżający) czy ceramidy uszczelniające barierę ochronną naskórka. Następnie
komórki obumierają i ulegają samoistnemu złuszczeniu.

Rodzaje peelingów
Złuszczanie peelingami dostępnymi w drogeriach i aptekach to najprostsza i najbardziej dostępna metoda. Należy jednak pamiętać o dopasowaniu ich do rodzaju cery. Do skóry tłustej przeznaczone są peelingi ziarniste, złuszczające skórę mechanicznie. Zawierają one sproszkowane łupiny nasion. Zabieg przy pomocy peelingu ziarnistego odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie łoju oraz poprawia ukrwienie. Peeling taki wykonujemy nawet co drugi dzień.

W przypadku cery normalnej i mieszanej najlepiej używać peelingów ziarnistych z syntetycznymi kuleczkami. Złuszczają one skórę delikatniej niż rozdrobnione pestki czy łupinki. Zabieg taki wykonuje się 1-2 razy w tygodniu.

Skóra sucha jest z reguły cienka i delikatna. Należy ją złuszczać bardzo łagodnie. Najlepsze są tu peelingi enzymatyczne lub typu gommage. Peelingi enzymatyczne zawierają enzymy owocowe lub ziołowe. Ich działanie opiera się na proteolitycznej aktywności enzymów. Rozkładają one białka znajdujące się w warstwie rogowej naskórka i w ten sposób ułatwiają złuszczanie martwych, zrogowaciałych komórek warstwy rogowej. Dostępne na polskim rynku peelingi enzymatyczne zawierają zazwyczaj wyciągi z papai (papaina) lub ananasa (bromelaina). Z kolei peelingi typu gommage zawierają miękkie ziarenka polimerowe.

Peelingi chemiczne
Bardzo skutecznie złuszczają skórę peelingi chemiczne zawierające hydroksykwasy alfa (glikolowy, mlekowy, maleinowy, cytrynowy, winowy, szczawiowy), beta (salicylowy) lub polihydroksykwasy (glukonolakton, glukoheptanolakton i kwas laktobionowy). W przypadku suchej skóry lepiej używać łagodniejszych polihydroksykwasów.

Dostępne w drogeriach kremy zawierają ok. 5 proc. kwasów, a preparaty apteczne do 15 proc. Te, które zawierają powyżej 10 proc. kwasów owocowych przepisuje lekarz. Najlepiej stosować je na noc, a w dzień przestrzegać zasad fotoprotekcji.

Mikrodermabrazja
Zabiegi profesjonalne, wykonywane w gabinetach kosmetycznych i medycznych, nie są przedmiotem tego artykułu. Należy jednak wspomnieć o mikrodermabrazji. Ostatnio wiele firm wprowadziło na rynek produkty do domowego wykonywania tego zabiegu.

Klasyczną gabinetową mikrodermabrazję wykonuje się zwykle w serii 4 do 10 zabiegów co 5-10 dni. Zabieg polega na mechanicznym złuszczeniu naskórka za pomocą rozpylanych pod ciśnieniem, a następnie zasysanych kryształków korundu (tlenku glinu). Można też używać diamentowej głowicy. Po zabiegu mikrodermabrazji skóra nie łuszczy się i praktycznie nie występują objawy niepożądane.

Produkty do mikrodermabrazji domowej są zazwyczaj połączeniem łagodnych peelingów enzymatycznych lub peelingów opartych na bazie niskostężonych kwasów owocowych z preparatami typu „scrub”. Dermabrazja wykonana w domu nie zastąpi oczywiście zabiegu gabinetowego. Składniki chemiczne preparatów do domowej mikrodermabrazji występują w niższych stężeniach, co znacznie ogranicza ich skuteczność. Domowa mikrodermabrazja jest natomiast doskonałym sposobem na podtrzymanie rezultatów zabiegów profesjonalnych. Warto wykonywać ją w przerwach między zabiegami kosmetycznymi i lekarskimi.


Rodzaje peelingów
mechaniczne

  • z drobinkami ściernymi
  • z kuleczkami polietylenowymi
  • gommage
  • mikrodermabrazja domowa, kosmetyczna i medyczna

chemiczne

  • enzymatyczne
  • ziołowe
  • chemabrazja kwasami owocowymi, fenolem, kwasem trójchlorooctowym oraz ich mieszankami

fizyczne

  • laser
  • ciekły azot
4.3/5 - (44 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH