Osoba poszukująca preparatu, który poprawi wygląd włosów i paznokci zapobiegając ich łamaniu i wypadaniu, to bardzo częsty klient apteki.
Włosy i paznokcie pogorszeniem swojego stanu reagują na niedobór określonych składników mineralnych i witamin, a więc są sygnałem, że pacjent odżywia się nieprawidłowo. W momencie, kiedy dostarczamy zbyt małe ilości substancji odżywczych, są one kierowane do najważniejszych organów związanych z zapewnieniem prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Nie starcza ich wtedy na odżywienie pozostałych struktur.
Profilaktyka
Do najczęstszych objawów, jakie zgłaszają pacjenci, zaliczyć należy nadmierne wypadanie włosów, ich przesuszenie, matowość, paznokcie natomiast stają się łamliwe, kruche, na ich powierzchni mogą pojawiać się przebarwienia, bruzdy, skóra reaguje przesuszeniem, zwiększoną wrażliwością na podrażnienia oraz powstawaniem zmarszczek.
Podstawowym zaleceniem profilaktycznym jest oczywiście wprowadzenie odpowiedniej diety, a więc dostarczanie organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych wraz z posiłkiem. Profilaktyka obejmuje również zmiany w stylu życia, jak na przykład odpowiednią ilość snu i odpoczynku, redukcję stresu, przebywanie na świeżym powietrzu, unikanie miejsc zadymionych i zanieczyszczonych oraz aktywność fizyczną. W wyjątkowych sytuacjach, doraźnie pacjent może wspomóc się zaproponowanymi przez nas suplementami diety. Uzupełnią one podstawowe braki. Dodatkowo można polecić specjalistyczne dermokosmetyki pielęgnacyjne, które o stan włosów, paznokci i skóry zadbają od zewnątrz.
Uzupełnianie niedoborów
Nutrikosmetyki to suplementy diety wpływające na stan skóry i włosów. Mają za zadanie nie tylko upiększać, ale i redukować istniejące niedoskonałości, zapobiegać powstawaniu różnych problemów. Ich podstawowym zadaniem jest uzupełnienie niedoborów, które zwykle powstają w wyniku stosowania nieodpowiedniej diety. W skład tych preparatów wchodzą przede wszystkim różnego rodzaju witaminy i minerały, które mają największy związek ze stanem włosów, paznokci i skóry. Warto pamiętać, że suplementy nie powinny być stosowane bezkrytycznie, a na efekty ich działania trzeba poczekać, co wymaga cierpliwego i regularnego stosowania – minimum to miesiąc, optimum dwa miesiące, jednak najczęściej kuracja powinna trwać nawet do trzech miesięcy. Zakup określonego preparatu można skonsultować z lekarzem dermatologiem, ponieważ na podstawie charakterystycznych objawów będzie on w stanie ocenić, na które składniki odżywcze należy zwrócić największą uwagę.
Nutrikosmetyki i ich składniki
Wiele preparatów dostarcza krzem pod postacią wyciągu ze skrzypu polnego, który jest niezwykle bogaty w związek o nazwie krzemionka, czyli naturalnie występującą w przyrodzie formę dwutlenku krzemu. Dodatkowo skrzyp jest świetnym źródłem flawonoidów oraz potasu. Dzięki takiemu składowi wpływa na prawidłowe funkcjonowanie szybkorosnących tkanek. Krzem uczestniczy w biosyntezie kolagenu, podstawowego składnika tkanki łącznej, tworzy również wiązania krzyżowe w keratynie oraz jest elementem mukopolisachardydów w tkance łącznej. Ponadto wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, które stają się bardziej elastyczne, zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych oraz przyspiesza procesy gojenia się ran. Bardzo bogaty w krzemionkę jest również wyciąg z pędów bambusa, ponieważ zawiera jej około 70 proc.
Do innych mikroelementów często spotykanych w suplementach diety zaliczyć można również cynk i miedź. Cynk jest w organizmie kofaktorem prawie 300 enzymów, a wiec pełni ważną rolę regulatorową. W kontekście stanu włosów i paznokci działa jak substancja antyoksydacyjna, odpowiada również za procesy wzrostowe i regeneracyjne komórek. Bierze udział w syntezie kolagenu, przyśpiesza gojenie się ran, a także reguluje procesy rogowacenia naskórka. Miedź to również ważny element biorący udział między innymi w tworzeniu tkanki łącznej. Dodatkowo działa przeciwwolnorodnikowo, a enzym którego jest kofaktorem, tworzy wiązania krzyżowe dla kolagenu i elastyny. Miedź jest również niezbędna do procesu wytwarzania melaniny.
Kolejną ważna grupą nutrikosmetyków są witaminy. W suplementach możemy odnaleźć między innymi witaminę B5, czyli kwas pantotenowy. Jest to bardzo ważny składnik wpływający na gojenie się i prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej. Poprawia proces wzrostu włosów, jest stosowany również w leczeniu trądziku pospolitego i młodzieńczego. Wpływa na przemiany białkowo-tłuszczowe, a jego odpowiednia podaż zapobiega siwieniu włosów. Często możemy spotkać się również z niacyną, inaczej nazywaną witaminą B3 lub PP. Dzięki temu, że jest ona kofaktorem ważnych enzymów wpływa na procesy oddechowe w komórkach, a więc odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie. Poprawia ukrwienie skóry, kondycję włosów, odtruwa również organizm z działania różnych toksycznych związków. Co ciekawe, związek ten może być produkowany w naszych organizmach z tryptofanu, jednak w bardzo niewielkich ilościach. Popularną witaminą stosowaną w suplementacji jest biotyna, nazywana witaminą H. Jej niedobór szybko manifestuje się wzmożonym wydaniem włosów oraz zmniejszeniem wytrzymałości paznokci.
Aminokwasy to elementy budulcowe białka, które również są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród tych, które wpływają na stan kolagenu i elastyny, a więc mogą poprawiać stan włosów i paznokci należą metionina i cysteina. Są to tak zwane aminokwasy siarkowe, które nadają keratynie odpowiednią sprężystość i wytrzymałość.
Natomiast kwas hialuronowy to składnik mający zbawienny wpływ przede wszystkim na stan skóry – nazywany jest również eliksirem młodości. Występuje naturalnie w organizmie, jednak jego ilość stopniowo maleje wraz z wiekiem. Jego najważniejszą funkcją jest wiązanie wody w tkankach, również w skórze. Odpowiednie jej nawilżenie jest niezbędne między innymi do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania sprężystości, a jego spadek prowadzi do degeneracji włókien kolagenowych oraz powstawania zmarszczek. Kwas hialuronowy wspomaga również procesy gojenia się ran i oparzeń.