Niewidomi od urodzenia miewają koszmary senne częściej od osób widzących oraz ociemniałych po pierwszym roku życia.
Duńscy naukowcy przeprowadzili badania z udziałem 50 osób. Jedenaście z nich nie widziało od urodzenia, 14 utraciło wzrok na późniejszych etapach życia (po 1. r.ż.), a z 25 widzących utworzono dopasowaną pod względem wieku i płci grupę kontrolną.
Ochotnicy przez miesiąc każdorazowo po wystąpieniu snu wypełniali kwestionariusz komputerowy. Znajdowały się w nim pytania dotyczące różnych aspektów snu, w tym wrażeń czuciowych, a także zawartości emocjonalnej i tematycznej. Ustalano też, czy dany sen był koszmarem. Dodatkowo badacze oceniali zdolność do wyobrażania sobie różnych rzeczy na jawie, jakość snu oraz poziom depresji i lęku.
Wszystkie osoby z grupy kontrolnej wspominały o wrażeniu wzrokowym w co najmniej jednym śnie. Nie zdarzyło się to zaś ani razu w grupie niewidzących od urodzenia. Wśród ociemniałych im dłuższy czas minął od utraty wzroku, tym mniej ktoś „widział” w marzeniach sennych.
Około 18 proc. niewidzących ochotników (zarówno od urodzenia, jak i ociemniałych) wspominało o czuciu smaku w przynajmniej jednym śnie, w porównaniu do 7 proc. grupy kontrolnej. Blisko 30 proc. niewidzących donosiło o czuciu zapachu w co najmniej jednym śnie, w porównaniu do 15 proc. osób widzących. W przypadku wrażeń dotykowych i słuchowych odsetki wynosiły odpowiednio 70 i 86 proc. (vs. 45 i 64 proc. u widzących).
Różnice czuciowe nie wpłynęły na emocjonalną i tematyczną zawartość snów. Niewidomi i widzący wspominali o podobnej liczbie interakcji społecznych, porażek i sukcesów. Zbliżone były także rozkład emocji i poziom dziwaczności.
Okazało się jednak, że niewidomi od urodzenia mieli o wiele więcej koszmarów, bo aż 25 proc., w porównaniu do 7 proc. u ociemniałych i 6 proc. w grupie kontrolnej. Różnica utrzymywała się także po uwzględnieniu jakości snu, która jest gorsza u niewidomych.
Naukowcy próbują to wyjaśniać teorią ewolucyjną, która głosi, że koszmary senne pozwalają przećwiczyć lęki w bezpiecznych warunkach i przystosować się do nich. Niewidomi wspominali o sennych zdarzeniach, które mogły ich spotkać na jawie.
(Źródło: kopalniawiedzy.pl)
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.