Naturze warto pomóc

Przed leczeniem chemioterapią należy pamiętać aby zdeponować nasienie!

?Abyśmy tylko zdrowi byli? ? powtarzamy w rozmowach z przyjaciółmi, bliskimi, składając sobie życzenia. Dobrze jeśli się spełniają, trudniej zaś, gdy przychodzi stawić czoła chorobom, zwłaszcza nowotworowym.
Postęp medycyny często pozwala zastosować skuteczną terapię, która jednak pozostawia spustoszenie w organizmie. Specjaliści podkreślają znaczenie wczesnego wykrycia choroby czy regularnych badań. Przypominają także, że
w przypadku chemioterapii stosowanej u mężczyzn jednym ze skutków ubocznych może być upośledzenie płodności.

Niepłodność może być przejściowa lub trwała, w zależności od rodzaju przyjmowanych leków. Rozpoczęta terapia to okres, w którym lekarze szczególnie odradzają ciążę, ponieważ przyjmowanie środków cytostatycznych zwiększa ryzyko wystąpienia uszkodzeń płodu.
Choroba nie musi jednak oznaczać, że pacjent nigdy już nie będzie mógł zostać rodzicem. Medycyna i na to znalazła skuteczny sposób. ?Przed rozpoczęciem terapii zalecamy zdeponowanie nasienia do banku, gdzie jest ono przechowywane do zakończenia leczenia i chwili, kiedy pacjent zdecyduje się na posiadanie potomstwa? ? mówi dr Małgorzata Swornik z Ośrodka ?Macierzyństwo? z Krakowa.
?Macierzyństwo? oferuje zamrożenie nasienia mężczyznom przystępującym do terapii przeciwnowotworowej, pacjentom przed zabiegami urologicznymi (które też często prowadzą do niepłodności), a także pacjentom przystępującym w ośrodku do zabiegów inseminacji i In vitro.
?Aby zdeponować u nas nasienie, należy zgłosić się przed rozpoczęciem leczenia
i wykonać badanie nasienia oraz badania wirusologiczno ? bakteriologiczne? ? wyjaśnia Małgorzata Swornik. I dodaje: ?Po otrzymaniu wyników pacjent oddaje nasienie. Dalej trafia ono do laboratorium, gdzie poddawane jest odpowiedniej preparatyce i mrożeniu?. Przedstawicielka ?Macierzyństwa? podkreśla także, że klinika posiada specjalistyczny sprzęt IceCube umożliwiający komputerowe sterowanie procesem mrożenia. Zamrożone nasienie przechowywane jest następnie w ciekłym azocie w temperaturze około minus 190 stopni.
Jest rzeczą oczywistą, że wszelkie metody leczenia stosowane w trakcie terapii przeciwnowotworowej mają przede wszystkim na celu uratowanie życia pacjenta.
Za wszelką cenę, również i za tą, która oznacza szeroko pojęte skutki uboczne. Najważniejsze, że chorobę coraz częściej udaje się przezwyciężyć. ?Mrożenie nasienia w przypadku osób poddawanych chemioterapii, pragnących w przyszłości posiadać potomstwo to przykład ? mówi dr Swornik – kiedy sami bardzo możemy pomóc naturze. Z korzyścią dla nas i naszego przyszłego dziecka?.
Warto o tym pamiętać, mimo, ze mrożenie nasienia to rozwiązanie, które nie dla wszystkich jeszcze brzmi naturalnie. Ośrodek ?Macierzyństwo? oferuje je od 2002 roku. Rocznie, z różnych względów, na zamrożenie nasienia decyduje się tam ok 50 osób, zaś z możliwości zamrożenia nasienia przed terapią przeciwnowotworową skorzystało dotychczas 100. panów.

4.6/5 - (292 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH