Podczas odbywającego się w Orlando w USA, Kongresu “Experimental Biology 2019” prof. Marcin Ufnal – kierownik Zakładu Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej odebrał nagrodę “Article Impact Award 2018” od redaktora naczelnego American Journal of Physiology – Heart and Circulatory Physiology – prof. Irvinga Zuckera, jako autor korespondujący pracy “Chronic, low-dose TMAO treatment reduces diastolic dysfunction and heart fibrosis in hypertensive rats”.
Nagroda przyznawana jest publikacji w American Journal of Physiology, która w danym roku wzbudziła największe zainteresowanie w otoczeniu naukowym i społecznym.
W czasie pierwszych 4 miesięcy od publikacji, pełny tekst pracy został pobrany ponad 1700 razy, informacja o pracy znalazła się na 15 międzynarodowych portalach ogólnonaukowych i znajduje się obecnie w 5% prac, które wzbudziły największe zainteresowanie spośród wszystkich prac naukowych śledzonych przez ALMETRIC https://physiology.altmetric.com/details/49012698
Czego dotyczy publikacja?
Publikacja dotyczy wpływu TMAO – związku znajdującego się w rybach oraz wytwarzanego przez bakterie jelitowe, na układ krążenia.
Zespół prowadzący badania
W zespole naukowców prowadzących badania znaleźli się z Zakładu Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej: dr Tomasz Hutsch, dr Adrian Drapała, mgr Marta Gawryś-Kopczyńska, dr Marek Konop, lek. wet. Klaudia Bielińska, mgr Ewelina Zaorska, Emilia Samborowska, z Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych: dr Aleksandra Wyczałkowska-Tomasik i prof. dr hab. Leszek Pączek oraz prof. Michał Dadlez z Środowiskowego Laboratorium Spektrometrii Mas, IBB PAN.
Badania są finansowane są ze środków Narodowego Centrum Nauki.
To już druga nagroda dla tej pracy, wcześniej praca została wyróżniona nagrodą APS select.
informacja prasowa: Warszawski Uniwersytet Medyczny