MERS. Bez paniki!

Wirus MERS do tej pory atakował na Bliskim Wschodzie, głównie w Arabii Saudyjskiej. Odkrywane są jednak zachorowania na wszystkich kontynentach. WHO uspokaja w tej sytuacji – wirus MERS jest groźny, ale świat nie powinien na razie panikować. Zagrożony jest nadal głównie Bliski Wschód.

MERS to wirus, należący do tzw. koronawirusów, wywołuje zakażenie podobne do SARS. Objawy przypominają na początku silne przeziębienie – to głównie kaszel i gorączka, które nasilają się z czasem. Następnie pacjent ma trudności z oddychaniem. Śmierć może być spowodowana uszkodzeniem i niewydolnością nerek, które są konsekwencją choroby.

W Europie MERS pojawił się głównie na terenie Francji, Wielkiej Brytanii, oraz Niemiec, potem w Indonezji, Malezji i w Jemenie. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano też w USA. Jednak w tych państwach są to incydenty, zarażenia pojedyncze, często związane z podróżami w zagrożone regiony.

Dodatkowo poruszenie w środowisku medycznym wywołał fakt, że w ostatnich tygodniach dość gwałtowanie zwiększyła się ogólna liczba infekcji. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy – odkryto ok. 400 nowych przypadków zachorowań. Zdawać by się mogło, że wirus MERS stał się jeszcze groźniejszy. WHO uspokaja jednak, że wzrost zakażeń nie jest związany z pojawieniem się bardziej agresywnej odmiany wirusa, a jedynie z porą roku, w której zawsze zwiększa się ogólna liczba infekcji, również innymi wirusami.

MERS – kto jest zagrożony?

Na szczęście w Polsce szanse zarażenia są niewielkie. Ludzie mogą złapać wirusy MERS głównie od zwierząt. Naukowcy przypuszczają, że najczęściej od wielbłądów. Dziś nie mamy pewności, czy potrzebny jest kontakt bezpośredni, czy wystarczy zjeść mięso chorego zwierzęcia, jednak naszego kraju ten problem praktycznie nie dotyczy. Coraz częściej jednak wirus MERS przenoszony jest również przez ludzi. Do zakażenia w takim przypadku może dojść drogą kropelkową. Ostrożny powinien być personel szpitalny w kontaktach z pacjentami zgłaszającymi niepokojące objawy.

4.8/5 - (97 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH