Diagnostyka raka jelita grubego

Medicover testuje ColonFlag – nowe rozwiązanie w diagnostyce jelit

Medicover jako pierwszy w Europie uruchamia pilotażowy projekt mający na celu identyfikację pacjentów zagrożonych rakiem jelita grubego.


Medicover Polska testuje nowoczesne rozwiązanie ColonFlag, które pozwoli skutecznie identyfikować pacjentów zagrożonych zachorowaniem na raka jelita grubego. Narzędzie określa ryzyko zmian w jelicie dzięki dodatkowej analizie wyniku powszechnie wykonywanej morfologii krwi. Pilotażowy projekt realizowany jest w ramach współpracy z izraelską firmą Medial EarlySign – twórcą systemów uczących się w zakresie medycyny opartej na danych.

ColonFlag to rozwiązanie identyfikujące osoby, u których może występować mikrokrwawienie z przewodu pokarmowego powodowane przez polipy lub raka. Dodatni wynik jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii.

ColonFlag pomaga w podejmowaniu decyzji diagnostycznych, dzięki zastosowaniu zaawansowanego algorytmu sztucznej inteligencji do danych z często wykonywanego badania laboratoryjnego. Program analizuje takie dane jak wynik morfologii krwi i inne dane zawarte w elektronicznej dokumentacji medycznej.  -dr n. med. Piotr Soszyński, Dyrektor ds. Systemów Medycznych Medicover Polska

Dzięki temu narzędzie jest w stanie zidentyfikować do dalszych badań osoby, które znajdują się w grupie wysokiego ryzyka.

Rak jelita grubego jest drugim co do częstości występowania w Polsce rakiem u kobiet i trzecim u mężczyzn. Jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonu w wyniku choroby nowotworowej. W Polsce średni wskaźnik przeżywalności pacjentów po pięciu latach wynosi nieco poniżej 50%. Jeżeli rak jelita grubego zostanie zdiagnozowany na wczesnym etapie, wskaźnik ten może nawet przekroczyć 90 proc. Wczesne wykrycie ma kolosalne znaczenie dla skuteczności leczenia raka jelita grubego. Program ColonFlag może pomóc nam trafniej identyfikować pacjentów należących do grupy podwyższonego ryzyka. Dzięki temu skierowania na kolonoskopię mogą się wiązać z większą szansą wykrycia tej choroby i znacznie poprawić wynik leczenia. – dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka, Dyrektor ds. Medycznych Medicover Polska

Sukces projektu może oznaczać, że Medicover Polska zacznie wykorzystywać narzędzie ColonFlag w swoich rutynowych procesach diagnostycznych.

Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z firmą Medicover nad jej pierwszym wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego do usprawnienia procesów związanych z podejmowaniem decyzji diagnostycznych. To pierwszy krok na drodze do zintegrowania technologii, która będzie miała daleko idący wpływ na pracę lekarzy i dostawców usług medycznych. Zapewni im narzędzie pozwalające otoczyć zindywidualizowaną opieką pacjentów należących do grupy wysokiego ryzyka. – Ori Geva, dyrektor naczelny spółki Medial EarlySign.

Pilotażowy program z wykorzystaniem innowacyjnej metody realizowany jest w Centrach Medicover w Warszawie i na południu Polski. Analiza wykonywana jest jednorazowo u pacjentów Medicover w wieku od 50 do 75 roku życia, którzy z dowolnego powodu mieli wykonaną morfologię krwi i wyrazili zgodę na udział w projekcie. Firma Medial EarlySign prowadzi obecnie badania kliniczne na ponad 20 mln pacjentów w 14 placówkach na całym świecie.


Źródło: informacja prasowa / Medicover

4.5/5 - (2 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH