Lista 100

Ogłoszono wyniki plebiscytu LISTA STU 2018. Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś oraz Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zajęli pierwsze miejsca na liście najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia w 2018 r. Zaszczytne drugie miejsce w kategorii „medycyna” przypadło prof. Henrykowi Skarżyńskiemu.

Prof. Henryk Skarżyński był dotychczas w pierwszej 100 we wszystkich konkursach od 16 lat. Aż 10 razy – w pierwszej 10-tce, a dwa razy był liderem LISTY STU.

Kategorie oceny kandydatów

Kandydaci oceniani byli przez kapitułę konkursu w trzech kategoriach:

  • osiągnięcia i dokonania w 2018 roku,
  • reputacja zawodowa i wpływy w środowisku
  • siła publicznego oddziaływania.

To właśnie pod znakiem licznych dokonań upłynął prof. Henrykowi Skarżyńskiemu miniony rok.

prof. Skarżyński:

To był pracowity i dobry rok. (…) Cieszę się, że od 25 lat można skutecznie pomagać pacjentom z zaburzeniami słuchu i mowy, że Polacy mają dostęp do najnowszych technologii jako pierwsi lub jedni z pierwszych w świecie. (…)

Medycyna na światowym poziomie

W minionym roku specjaliści z Kajetan uruchomili ponadto dwa pionierskie programy kliniczne. Pierwsze w świecie, równolegle z ośrodkami w Denver, Nijmegen, Freiburgu i Melbourne wszczepienie implantów typu Cochlear OSIA OSI100. A także pierwsze w Polsce wszczepienie implantów typu HiRes Ultra 3D Cochlear Implant – Hassle Free MRI. Ten ostatni implant, który wszczepiłem u pierwszych w świecie pacjentów z częściową głuchotą jest dedykowany przede wszystkim seniorom. Pozwala na wykonywanie u jego użytkowników badań metodą MRI w polu o indukcji 3 T, które są podstawą współczesnej diagnostyki obrazowej.

Za osiągnięcia w innej dziedzinie medycyny jury nagrodziło prof. dr. hab. n. med. Mirosława Wielgosia. Jest on rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownikiem I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM. Sprawuje również funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii.

Występując z nietypowej dla siebie roli, prof. Henryk Skarżyński, w wygłoszonej na cześć laureata laudacji podkreślał wagę i znaczenie – dla tysięcy pacjentek – nowatorskich operacji przeprowadzanych w łonie matki. Przykładem takiego zabiegu jest wewnątrzmaciczna operacja metodą fetoskopową. Pozwala ona, jeszcze przed narodzinami, skutecznie pomagać dzieciom z rozszczepem kręgosłupa. Jest ponadto bezpieczniejsza dla matki w porównaniu z klasyczną operacją.

Największy wpływ na system ochrony zdrowia

W tej kategorii jury nagrodziło Ministra Łukasza Szumowskiego. Pan Minister został wyróżniony m.in. za wprowadzenie wielu rozwiązań informatycznych w polskiej służbie zdrowia. Należą do nich: e-recepta, e-zwolnienie, Internetowe Konto Pacjenta czy e-skierowanie. Doceniono także jego determinację w walce z brakami kadr w ochronie zdrowia.

Rodzinne tradycje

Tegoroczna edycja plebiscytu stała się także okazją do debiutu dla dra hab. n. med Piotr H. Skarżyńskiego.To specjalista z otorynolaryngologii, także dziecięcej, oraz audiologii, zastępca kierownika Zakładu Teleaudiologii i Badań Przesiewowych IPiFS. Znalazł się on na 34. miejscu stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie.

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH