Kosmetyki dla dzieci do 3 lat

Skórę dziecka do 3 roku życia należy traktować jak specyficzny typ skóry wrażliwej. Dlatego powinniśmy przywiązywać dużą wagę do tego, jaki skład zawierają kosmetyki pielęgnacyjne dla malucha. Jakich substancji należy zdecydowanie unikać?

Ze względu na cienki naskórek i płaszcz hydrolipidowy, który u małego dziecka nie jest jeszcze dobrze wykształcony, skóra malucha wymaga zdecydowanie innych kosmetyków, niż skóra osoby dorosłej. W kosmetykach dla dzieci nie powinno być sztucznych substancji zapachowych ani barwników i silnych konserwantów. Niestety, producenci informują o nich łacińskimi nazwami.

Lista szkodliwych składników występujących w kosmetykach dla dzieci obejmuje wiele związków, a najpopularniejsze z nich to: substancje ropopochodne (m.in. Paraffinum Liquid, Syntetic Wax, Paraffin, Mineral Oil, Isoparaffin, Pertolatum) – produkty destylacji ropy naftowej, które tworzą na skórze powłokę, zaburzającą metabolizm skóry, oddychanie komórkowe i powodują tworzenie się zaskórników. O zgrozo, obecne są w większości produktów dla dzieci, nawet w chusteczkach higienicznych.

Kolejna grupa to parabeny (m.in. Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Buthylparaben) – najpopularniejsze substancje konserwujące stosowane w kosmetykach. Ich zadaniem jest wydłużanie trwałości. W zetknięciu ze skórą dziecka, mogą mieć działanie alergizujące.Olej silikonowy (m.in. Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane) powoduje, że skóra jest gładka i aksamitna, jednak silikonowa powłoka blokuje wnikanie innych substancji i w efekcie zaburza funkcjonowanie skóry. Detergenty (m.n. Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES), Cocamidopropyl Betaine) podrażniają i wysuszają skórę, zaburzając tym samym naturalną barierę hydrolipidową. Znajdziemy je m.in. w szamponach dla dzieci.

Oprócz odpowiedniego składu, kosmetyk do pielęgnacji dziecka powinien być oznakowany atestami, czyli rekomendacją instytucji państwowych, które potwierdzają, że produkt spełnia normy bezpieczeństwa dla zdrowia. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na termin przydatności i przedział wiekowy, dla jakiego produkt jest przeznaczony.

4.4/5 - (286 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH