Koniec sporów o embriony

Naukowcom udało się otrzymać embrionalne komórki macierzyste bez zniszczenia zarodka – napisała “Gazeta Wyborcza”. Być może to odkrycie pozwoli zakończyć kłótnie, sprowadzające się do pytania: czy wolno ratować czyjeś życie kosztem innego?

Ludzki zarodek we wczesnym stadium rozwoju jest grupą komórek, które wszystko potrafią, mogą więc stać się mięśniem, neuronem itp. Do tej pory, aby pobrać komórkę, trzeba było zniszczyć zarodek. Dzieliło to środowisko naukowców, wśród których z jednej strony podnoszono konieczność szukania wciąż nowych sposobów leczenia chorób nieuleczalnych, a z drugiej zwracano uwagę na niemoralne zabijanie zarodków ludzkich.

Odkrycie dr. Roberta Lanzy, amerykańskiego specjalisty od komórek macierzystych, zbija argumenty przeciwników badań nad embrionami – udało mu się wyhodować komórki zarodkowe bez niszczenia ich. Naukowiec w swoich badaniach wykorzystał metodę często stosowaną w diagnostyce preimplantacyjnej. Polega ona na zabraniu embrionowi na etapie ośmiu komórek jednej z nich (w celu ocenienia, czy zarodek nie ma wad genetycznych), a następnie umieszczeniu go w macicy, gdzie ma szansę rozwinąć się dziecko. Dr Lanza zmusił wykradzioną komórkę do podzielenia się i stworzenia całej kolonii embrionalnych bliźniaczek. To właśnie z nich uczeni mogliby w przyszłości tworzyć komórkę zdolną do leczenia chorych narządów.

Do tej pory dr Lanza prowadził badania na myszach, u których taka “kradzież” się powiodła. Teraz jego zespół pracuje na ludzkich zarodkach. (mk)

Więcej: Gazeta Wyborcza – Koniec kłótni o embriony?

5/5 - (251 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH