Jak Ukraina walczyła z cukrzycą


Ten rok był wyjątkowy dla Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Po raz pierwszy bowiem przyznawana była nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie. To właśnie tam zainicjowana była także społeczna akcja profilaktyczna „Cukrzyca wygrajmy razem”.

Akcję „Cukrzyca wygrajmy razem” rozpoczęła pod koniec marca w Kijowie międzynarodowa konferencja naukowa pod hasłem „Cukrzyca – międzynarodowy problem cywilizacyjny”. W jej trakcie wykłady wygłosili m.in. prof. Martin Füchtenbusch – dyrektor Centrum Diabetologicznego Marienplatz w Monachium, prof. Alexey V. Zilov z Kliniki Endokrynologicznej w Moskwie, prof. Anatoliy S. Svintsitskiy – prorektor Uniwersytetu Medycznego w Kijowie, prof. Vitaliy G. Majdannyk – główny pediatra Ukrainy, prof. Bolesław Rutkowski – konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, prof. Grażyna M. Rydzewska – konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii oraz dr Ewa Chromniak-Przybyła – dyrektor AA Therapy Oceanic. Poruszono m.in. takie zagadnienia jak: sytuacja chorych na cukrzycę w Polsce i na Ukrainie, patogenetyczny związek między cukrzycą a onkogenezą, znaczenie hemoglobiny glikowanej w diagnostyce i leczeniu cukrzycy.

Było to jednak jedynie preludium do tego co wydarzyło się blisko miesiąc później w tym samym czasie w 10 miastach w Polsce i w 6 na Ukrainie.

Na Ukrainie partnerem strategicznym akcji była firma Synevo Ukraine, która w swoich laboratoriach w Kijowie, Lwowie, Charkowie, Dniepropietrowsku, Sewastopolu i Symferopolu przeprowadziła ponad 1500 testów HbA1c, umożliwiających określenie poziomu hemoglobiny glikowanej w ciągu trzech miesięcy wstecz od momentu przeprowadzenia badania. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Dzięki bezpłatnym testom udało się wykryć wiele, do tej pory nie wykrytych, przypadków cukrzycy.4.8/5 - (158 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH