niepłodność

Jak radzić sobie z nadmiernym stresem w trakcie terapii niepłodności?

Co roku niepłodność dotyka ok 1.5 mln par w Polsce. Jak wynika z badań, choroba oraz związany z nią stres rodzi konsekwencje dające się porównać z przeżyciami towarzyszącymi leczeniu nowotworów. Frustracja, stany depresyjne oraz rozpad więzi rodzinnych – to jedne z najczęstszych obciążeń towarzyszących niechcianej bezdzietności.

Sytuacja pacjentów leczących się z powodu niepłodności jest złożona i trudna. Rozpoznanie choroby wywołuje stres, porównywalny ze stresem związanym z zawałem mięśnia sercowego czy też wykryciem nowotworu. Jak pokazują dane kliniczne, dzięki kompleksowemu leczeniu niepłodności, zarówno w zakresie medycznym, jak i psychologicznym, blisko 75% par spośród tych, którym udaje się zajść w ciążę w ramach terapii niepłodności, uzyskuje taki efekt na etapie poprzedzającym zabieg in vitro. Zapewnienie pacjentom kompleksowego wsparcia może sprawić, że cała terapia będzie bardziej skuteczna, a więc mniej obciążająca, zarówno w wymiarze finansowym, jak i psychicznym.

Tatiana Ostaszewska-Moska, psycholog kliniczny zdrowia i psychoterapeuta w FertiMedica Centrum Płodności:

Problemy emocjonalne i życiowe – indywidualne i partnerskie – mogą pojawić się u pacjentów dotkniętych niepłodnością na każdym etapie choroby oraz jej leczenia. Wiąże się to z czekaniem, niepokojem, rozczarowaniami. Każde z tych doświadczeń jest wystarczająco obciążające, aby poziom odczuwanej satysfakcji życiowej znacząco spadł. Niektóre z nich, szczególnie jeśli trwały zbyt długo oraz nie zostały rozwiązane prawidłowo, mogą prowadzić do cierpienia psychicznego, wpływając na całokształt samopoczucia pacjentów. Tym samy wpływają one na odczuwaną uciążliwość choroby oraz na zdolność do podejmowania dalszego skutecznego leczenia lub innych ważnych decyzji. Dlatego poza opieką medyczną, tak ważne jest zapewnienie pacjentom kompleksowego wsparcia psychologicznego, na każdym z etapów leczenia oraz po jego zakończeniu.

Warsztaty psychologiczne

Aby pomóc niepłodnym parom przygotować się do wyzwań związanych z terapią niepłodności, FertiMedica opracowała serię autorskich warsztatów psychologicznych.

W ramach zajęć uczestniczki dowiedzą się jakie mogą być obciążenia psychiczne związane z przedłużającym się oczekiwaniem na dziecko, poznają różnorodne techniki radzenia sobie ze stresem, szczególnie w sytuacji silnego obciążenia i presji otoczenia, a także dowiedzą się jak zarządzać emocjami oraz relacjami z bliskimi.


Fundamentem działalności przychodni FertiMedica jest holistyczne podejście do problemu niepłodności. Pacjenci przychodni mają zapewniony dostęp do kompleksowej opieki medycznej na każdym etapie diagnostyki i leczenia, także w najtrudniejszym etapie terapii, jakim jest oczekiwanie na jej wynik. Oprócz najnowocześniejszych technologii rozrodu wspomaganego medycznie, pacjenci mają do dyspozycji m.in. wsparcie psychologiczne, porady dietetyczne oraz metody klasycznej medycyny chińskiej. Więcej informacji na www.fertimedica.pl

informacja prasowa: Biuro Prasowe FertiMedica Centrum Płodności
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH