Bolące nogi to problem bardzo wielu osób, różniących się od siebie wiekiem, płcią, a nawet trybem życia. Co można w takiej sytuacji zrobić?
Nie istnieje jedna przyczyna problemów z nogami. Powody można pogrupować m.in. na urazy sportowe, wady cywilizacyjne i urazy powypadkowe. Na kłopoty z kończynami dolnymi wpływać mogą tak rozmaite czynniki jak złe obuwie, otyłość, kontuzje sportowe oraz choroby, często nawet takie, które nie są związane bezpośrednio z nogami, np. cukrzyca lub problemy z krążeniem. Kłopoty mogą wynikać także ze zmian skórnych bądź neurologicznych. U dzieci wiele problemów wynika z wad postawy.
Lepiej iść do lekarza
Podobnie jak nie istnieje jedna przyczyna bólu, tak też nie ma jednej uniwersalnej recepty na bolące nogi. Nasze babcie radziły, żeby stopy moczyć codziennie w soli i ciepłej wodzie. Wiele osób używa specjalnych maści. Na popularności zyskują także masaże stóp. Działania przeciwdziałające bólowi, powinny być jednak powiązane z jego przyczynami.
Katarzyna Cieślak i Monika Jonak z firmy Podiomed:
Jeżeli ból kończyn wynika z problemów biomechanicznych, czyli ktoś porusza się nieprawidłowo, najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana tego ruchu. Jeżeli wystąpił problem skórny, najlepiej udać się do dermatologa – zalecają.
Zapobieganie dolegliwościom
Pozytywny wpływ może mieć m.in. dobór odpowiednich butów, właściwa dieta oraz aktywność ruchowa. Nie należy także unikać konsultacji z lekarzami – ortopedą, podologiem, kardiologiem, czy choćby z rehabilitantem.
Lekarz specjalista powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad, pełną diagnostykę, a następnie wdrożyć plan leczenia lub rehabilitacji. Lekarz może zlecić także wykonanie badań RTG lub USG. Pamiętajmy, że powinien on dążyć nie tylko do zlikwidowania bólu pacjenta, ale do wyleczenia przyczyny.
Jeżeli problem ma charakter ortopedyczny, lekarz może zalecić m.in. wykonanie specjalnych wkładek.
Wkładki na każdą stopę
Bez wątpienia najlepsze będą wkładki przygotowane indywidualnie dla konkretnej osoby.
Monika Jonak:
Jako ortopeda i fizjoterapeutka polecam je każdemu, kto boryka się z bólem stóp, kolan, kręgosłupa, odczuwa dyskomfort podczas chodzenia lub uprawiania sportu. W ramach profilaktyki, o wkładkach powinny pomyśleć także osoby nie posiadające problemów, ale np. aktywne sportowo, wykonujące pracę w pozycji stojącej lub chodzące na co dzień w szpilkach. Profilaktycznie wkładki powinny nosić także dzieci, z kolei u osób starszych rozwiązanie tego typu może poprawić komfort i stabilizację.
Profesjonalny dobór wkładek
Profesjonalne wkładki wykonywane są po dokładnym badaniu, w zakres którego wchodzi wywiad, badanie manualne oraz komputerowe.
Katarzyna Cieślak:
W naszej firmie wkładki przygotowywane są na podstawie odcisku stóp. Gotowe są już godzinę później i można je stosować do każdego rodzaju obuwia. Odcisk stopy pobierany jest już w skorygowanej pozycji. Na podstawie odcisku wkładka profilowana jest termicznie pod wysokim ciśnieniem.
Wkładki są dostosowywane nie tylko do stóp, ale także do potrzeb pacjentów, a więc inne będą te przeznaczone dla dzieci, inne dla sportowców, a jeszcze inne dla osób dorosłych, które nie uprawiają sportów.
Wkładki Podiomed
Wkładki są zawsze wykonywane w całości na stopach pacjenta, który może obserwować cały proces. Nie jest to jednak standard. Na rynku istnieją także wkładki, które bazują co prawda na badaniach komputerowych, ale powstają w ten sposób, że do gotowych wkładek dodaje się jedynie elementy korygujące.
Szybka poprawa
Bez względu na zastosowaną technikę, jeśli wkładki zostały naprawdę dobrze dopasowane do stopy pacjenta, pozytywne zmiany powinien on zauważyć już w pierwszym tygodniu noszenia. Większość pacjentów bardzo szybko dostrzega dużo większy komfort chodzenia, zmniejszenie bólu, lepszą stabilizację stóp oraz lepszą pracę stóp i kolan.
Na pewno jednak problemu bolących nóg nie można lekceważyć. Szybkie działanie pozwoli powstrzymać rozwój dolegliwości, a często także zapobiec chorobie.
informacja prasowa: NewsrmTV