„Inteligentna” insulina

“Inteligentna” insulina, opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Utah, może w przyszłości uwolnić chorych na cukrzycę od konieczności częstego mierzenia poziomu glukozy.

Może też pomóc w zapobieganiu niebezpiecznym dla zdrowia nadmiernym wahaniom poziomu cukru we krwi. Badania nowego preparatu wskazują, że może być aktywny w organizmie nawet przez 14 godzin.

Jak wyjaśnia prof. Danny Chou, kierownik zespołu badawczego, “inteligentna” insulina Ins-PBA-F łączy się w krwiobiegu z białkiem osocza – albuminą – i utrzymuje w organizmie myszy przez co najmniej 14 godzin. W reakcji na podwyższający się poziom glukozy albumina odłącza insulinę, która może na bieżąco go kontrolować. Badania na myszach pokazały, że jeden zastrzyk modyfikowanej insuliny może wystarczyć nawet na trzy posiłki.

Co więcej, Ins-PBA-F działa szybciej niż inne długo działające analogi insuliny i obniża poziom glukozy równie dobrze jak naturalna insulina w organizmie zdrowego zwierzęcia.

-Mamy do czynienia z istotnym postępem badań nad terapią insulinową – mówi prof. Chou. – Nasz preparat kontroluje poziom glukozy lepiej niż jakikolwiek analog insuliny dostępny aktualnie na rynku – zaznacza.

Ins-PBA-F powstaje w wyniku chemicznej modyfikacji insuliny, do której dodano cząsteczkę kwasu PBA. W normalnych warunkach Ins-PBA-F przyłącza się do białek osocza krwi, które blokują jej działanie. Gdy poziom cukru we krwi się podnosi, cząsteczki glukozy łączą się z PBA, co uwalnia Ins-PBA-F i umożliwia jej działanie.

Ponieważ Ins-PBA-F jest chemicznie zmodyfikowaną wersją naturalnie występującego hormonu, wydaje się prawdopodobne, że będzie w codziennym zastosowaniu bezpieczna, podobnie jak inne pochodzące z insuliny preparaty, które są obecne na rynku.

Zdaniem prof. Chou, badania prowadzące do rozpoczęcia testów klinicznych „inteligentnej” insuliny powinny się zakończyć w ciągu 3-5 lat.

(Źródło: rmf24.pl)

4.9/5 - (56 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH