Hałas uciążliwy dla sercowców

71% Polaków twierdzi, że odczuwa uciążliwy, męczący hałas w swoim otoczeniu.1
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że to właśnie pod wpływem hałasu rośnie napięcie nerwowe, co może w istotny sposób wpływać na rozwój choroby wieńcowej.2

Warszawa, listopad 2009 r.:

Stały i uporczywy hałas negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, powoduje rozdrażnienie, nerwowość. Uciążliwy zgiełk może być przyczyną wielu chorób. Począwszy od utraty słuchu, choroby układu pokarmowego, po choroby układu sercowo-naczyniowego np. choroby wieńcowej. Wyniki badań wskazują na związek natężenia hałasu i częstotliwość występowania zawałów serca.3

Długotrwała ekspozycja na hałas wywołuje napięcie nerwowe, które w konsekwencji zwiększa ciśnienie krwi i podwyższa poziom „złego” cholesterolu, który odkłada się w ściankach naczyń krwionośnych. Te zmiany mogą prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia, np. choroby niedokrwiennej serca w końcu też do zawału mięśnia sercowego – mówi prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, ekspert programu „Serce na nowo”.

Najbardziej typowym objawem choroby niedokrwiennej serca jest ból w klatce piersiowej charakteryzujący się uczuciem piekącego bólu i ucisku szczególnie za mostkiem, który pojawia się w stresujących sytuacjach lub w trakcie wysiłku fizycznego. Często ból nasila się przy nagłej zmianie temperatury otoczenia, np. po wyjściu na zimne powietrze – dodaje prof. Z. Gaciong.

Zmień swoje otoczenie

Hałas dokucza nam każdego dnia w rożnych środowiskach: w pracy, w domu, na ulicach, centrach handlowych a nawet w miejscach wypoczynku. Nie lekceważmy go. Unikając hałasu zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Jeżeli na co dzień przebywamy w zatłoczonych i głośnych centrach miast zaplanujmy wycieczkę za miasto, np. na wieś. Zmiana otoczenia pozwoli się zrelaksować, wyciszyć, rozładować stres nagromadzony w pracy. Spacer na świeżym powietrzu dotleni komórki organizmu, zwiększy ich metabolizm. Trening fizyczny poprawia wydolność mięśnia sercowego, reguluje czynność serca i mniejsze ciśnienie skurczowe, co zapewnia dobre samopoczucie i większą odporność na stres.

Jeżeli nie można uniknąć hałasu powinniśmy chronić uszy mechanicznie, np. za pomocą stoperów, zatyczek, nauszników oraz słuchawek. Kiedy są dobrze dopasowane do uszu tłumią hałas w miejscu pracy i na ulicy. Starajmy się wyciszać pomieszczenia, w których przebywamy. Zamykajmy drzwi i okna po wietrzeniu pomieszczenia. Jeżeli mamy możliwość, uszczelnijmy je lub wymieńmy na modele dźwiękoszczelne.


  1. CBOS, “Zagrożenia hałasem – opinie z lat 1999 i 2009”, Warszawa, wrzesień 2009. 
  2. Badanie “Nosie burden and the risk of myocardial infarction”. S. N. Willach, K. Wegscheider, M. Stallmann and T. Keil. Eur Heart J 2006. 
  3. Tamże. 
4.5/5 - (281 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH