Gra planszowa uczy o HIV

Powstała nowa gra planszowa edukująca młodzież w zakresie profilaktyki zakażeń HIV i promująca postawę tolerancji
wobec osób seropozytywnych

Celem projektu edukacyjnego krakowskiego Stowarzyszenia „Jeden Świat”, w ramach którego powstała nietypowa gra planszowa o HIV, jest przekazanie młodzieży w sposób przyjazny, niestandardowy i angażujący trudnej wiedzy z zakresu profilaktyki zakażeń tym wirusem. Uzupełnieniem akcji są otwarte warsztaty dla pedagogów, psychologów oraz nauczycieli.

Gra planszowa powstała w oparciu o plan fikcyjnego miasta, w którym znajduje się 11 różnych lokalizacji. Gracze losują z puli 10 zadań, których wykonanie jest warunkiem zwycięstwa. Następnie realizują zadania poprzez odwiedzanie poszczególnych lokalizacji. Miejsca na planszy (np. siłownia, kino) mają stać się pretekstem do rozmowy o HIV/AIDS. Każde zatrzymanie wywołuje efekt w postaci pociągnięcia Karty Wiedzy oraz próby odpowiedzi na pytanie wynikające z takiej karty. Prawidłowa odpowiedź jest warunkiem wykonania kolejnych ruchów na planszy. Ponad 100 wariantów pytań zostało opracowanych przez zespół ekspertów złożony z edukatorów ds. HIV/AIDS, edukatorów rówieśniczych ds. profilaktyki HIV/AIDS, doradców okołotestowych i działaczy Stowarzyszenia.

Gra ma stanowić narzędzie edukacyjne, które umożliwi pedagogom, psychologom, wychowawcom i zainteresowanym tematyką nauczycielom lepsze przekazywanie wychowankom wiedzy o wirusie. Skierowana jest do młodzieży ponadgimnazjalnej i młodych dorosłych (np. studenci). Została dostosowana do 45-minutowych godzin lekcyjnych, a w rozgrywce jednorazowo mogą brać udział 4 osoby. Każda z placówek edukacyjnych otrzyma 4-5 gier, co umożliwi rozgrywkę dla 16-20 osób jednocześnie podczas jednej lekcji. Dzięki temu gra będzie mogła być wykorzystana w mniejszych klasach, podczas zastępstw, czy też na zajęciach WDŻ.

„Połowa zakażonych na świecie wirusem HIV to ludzie młodzi. To właśnie ta grupa najbardziej potrzebuje solidnej edukacji w tym obszarze i jest tej edukacji najbardziej niechętna. Nowa gra pomoże im poznać np. drogi przenoszenia się wirusa

fot. dzięki uprzejmości http://www.freedigitalphotos.net

4.5/5 - (106 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH