Powstała nowa gra planszowa edukująca młodzież w zakresie profilaktyki zakażeń HIV i promująca postawę tolerancji
wobec osób seropozytywnych
Celem projektu edukacyjnego krakowskiego Stowarzyszenia „Jeden Świat”, w ramach którego powstała nietypowa gra planszowa o HIV, jest przekazanie młodzieży w sposób przyjazny, niestandardowy i angażujący trudnej wiedzy z zakresu profilaktyki zakażeń tym wirusem. Uzupełnieniem akcji są otwarte warsztaty dla pedagogów, psychologów oraz nauczycieli.
Gra planszowa powstała w oparciu o plan fikcyjnego miasta, w którym znajduje się 11 różnych lokalizacji. Gracze losują z puli 10 zadań, których wykonanie jest warunkiem zwycięstwa. Następnie realizują zadania poprzez odwiedzanie poszczególnych lokalizacji. Miejsca na planszy (np. siłownia, kino) mają stać się pretekstem do rozmowy o HIV/AIDS. Każde zatrzymanie wywołuje efekt w postaci pociągnięcia Karty Wiedzy oraz próby odpowiedzi na pytanie wynikające z takiej karty. Prawidłowa odpowiedź jest warunkiem wykonania kolejnych ruchów na planszy. Ponad 100 wariantów pytań zostało opracowanych przez zespół ekspertów złożony z edukatorów ds. HIV/AIDS, edukatorów rówieśniczych ds. profilaktyki HIV/AIDS, doradców okołotestowych i działaczy Stowarzyszenia.
Gra ma stanowić narzędzie edukacyjne, które umożliwi pedagogom, psychologom, wychowawcom i zainteresowanym tematyką nauczycielom lepsze przekazywanie wychowankom wiedzy o wirusie. Skierowana jest do młodzieży ponadgimnazjalnej i młodych dorosłych (np. studenci). Została dostosowana do 45-minutowych godzin lekcyjnych, a w rozgrywce jednorazowo mogą brać udział 4 osoby. Każda z placówek edukacyjnych otrzyma 4-5 gier, co umożliwi rozgrywkę dla 16-20 osób jednocześnie podczas jednej lekcji. Dzięki temu gra będzie mogła być wykorzystana w mniejszych klasach, podczas zastępstw, czy też na zajęciach WDŻ.
„Połowa zakażonych na świecie wirusem HIV to ludzie młodzi. To właśnie ta grupa najbardziej potrzebuje solidnej edukacji w tym obszarze i jest tej edukacji najbardziej niechętna. Nowa gra pomoże im poznać np. drogi przenoszenia się wirusa
fot. dzięki uprzejmości http://www.freedigitalphotos.net