Depresja ciężarnych

Z badan opublikowanych w “BMC Public Health” wynika, że kobiety cierpiące w czasie ciąży na depresję i stany lękowe wydają na świat dzieci o mniejszej masie ciała. Dzieci smutnych matek częściej też są narażone na zgon we wczesnych latach życia.

Naukowcy z Karolinska Instituet w Sztokholmie razem z badaczami z Bangladeszu zbadali 720 kobiet w trzecim trymestrze ciąży, pod kątem występowania u nich objawów lękowych i depresji. Depresję stwierdzono u 18 proc. ciężarnych, a lęki u 25 proc. z nich.

W ciągu 48 godz. od porodu zważono dzieci urodzone o czasie (w 37. tygodniu ciąży lub później), które nie pochodziły z ciąży mnogiej. Łącznie było to 581 nowo narodzonych dzieci (81 proc.).

Następnie, stan zdrowia mam i ich pociech śledzono do 8. miesiąca po porodzie. W analizie uwzględniono takie czynniki, jak zasobność kobiet, ich niedożywienie w ciąży oraz wsparcie społeczne.
Badania potwierdziły przypuszczenia naukowców. Ciężarne z depresją lub stanami lękowymi ponad dwukrotnie częściej rodziły dzieci ważące 2,5 kg lub mniej.

Masa ciała noworodka jest uważana za wskaźnik tempa wzrostu dziecka w życiu płodowym oraz czynnik istotnie wpływający na jego przeżycie i rozwój. Dzieci, które rodzą się małe – o wadze 2,5 kg lub mniej – są w przyszłości bardziej narażone na zgon i różne schorzenia, takie jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, zaburzenia neurologiczne oraz problemy emocjonalne i psychiczne. To z kolei może nasilać problemy matki ze zdrowiem psychicznym i przyczyniać się do niskiej wagi u kolejnych jej dzieci.

Diagnozowanie i leczenie depresji oraz stanów lękowych u ciężarnych może pomóc w zmniejszeniu odsetka noworodków o małej masie ciała, podsumowują naukowcy. (mp) (PAP)

5/5 - (139 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH