Profesor Aleksander Mrochek

Człowiek z sercem

Profesor Aleksander Mrochek z mińskiego Krajowego Centrum Naukowo-Klinicznego “Kardiologia” został laureatem Honorowej Międzynarodowej Nagrody Zaufania “Złoty OTIS 2009” w uznaniu za wysiłek, jaki wkłada, by przeprowadzić pierwszy na Białorusi zabieg przeszczepu serca.

Białoruscy lekarze przygotowujący się do pierwszego przeszczepu serca na Białorusi, przez dwa tygodnie będą podpatrywać pracę polskich kardiochirurgów w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, aby na początku przyszłego roku dokonać samodzielnego przeszczepu w swoim kraju.

Zgodnie z tradycją Nagrody, postanowiliśmy wesprzeć laureata w osiągnięciu wskazanego celu. Profesor Mrochek poprosił o zorganizowanie szkolenia w Polsce dla dwóch lekarzy specjalistów ze swojego zespołu – Andreia V. Yanushko oraz Andeia V. Valentsiukevicha. Od 14 do 28 kwietnia br. będą oni podpatrywać pracę polskich kardiochirurgów w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, m.in. prof. Jacka Różańskiego i prof. Jerzego Korewickiego. Zapoznają się również z funkcjonowaniem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego Poltransplant, które zajmuje się organizacyjną stroną przeszczepiania narządów i podlega Ministerstwu Zdrowia.

Białoruscy lekarze przygotowują się do przeprowadzenia pierwszej w swoim kraju operacji przeszczepienia serca, którą zaplanowali na początek przyszłego roku. Jak podaje magazyn “Belarus”, do tej pory badania i przygotowania do przeszczepu serca na Białorusi przeszło 18 biorców, a takiej operacji potrzebuje 70-90 osób. Niestety Białoruś, podobnie jak inne kraje, boryka się z problemem braku dawców.

4.4/5 - (43 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH