abonament medyczny

Czego nie dają nam abonamenty medyczne?

94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów.

Takie informacje płyną z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

Miesięczna opłata, stałe dopłaty

Jedno z pytań w ramach badania dotyczyło tego, jak często zdarza im się opłacać dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów poza posiadanym ubezpieczeniem/abonamentem. Okazuje się, że to osoby opłacające medyczne pakiety, częściej korzystają z dodatkowo płatnych wizyt u specjalistów. 13% uważa, że robi to często, a 44% – od czasu do czasu. 37% respondentów z tej grupy przyznaje się do opłacania dodatkowych wizyt, jednak rzadko, a tylko 6% nigdy. Dla kontrastu, aż 1/5 ankietowanych bez wykupionej dodatkowej opieki medycznej wskazała, że nigdy nie opłaca dodatkowych wizyt. Tym samym wśród pacjentów NFZ finansowanie prywatnych wizyt deklaruje o 13 punktów procentowych mniej osób niż w przypadku tych „z góry” płacących za prywatną opiekę.

Marek Kubicki, Członek Zarządu w Centrum Medycznym Damiana:

Uzyskane w badaniu wyniki wyraźnie podkreślają obecną sytuację na polskim rynku prywatnej opieki medycznej. Nadal bardzo popularne są abonamenty medyczne, które w teorii oferują nam szybki dostęp do lekarzy w ramach miesięcznej opłaty. W praktyce dostęp do specjalistów jest bardzo utrudniony, niekiedy wręcz niemożliwy lub nieujęty w zakresie podstawowego abonamentu, z czego pacjent zdaje sobie sprawę nierzadko wtedy, gdy jest zmuszony skorzystać z danej usługi medycznej. Jeśli jesteśmy młodą osobą, która nieczęsto choruje, a wizyty u lekarza to niemal wyłącznie konsultacje u internisty, abonament medyczny będzie dla nas bardzo wygodny. Jeśli oczekujemy szybkiej, kompleksowej obsługi u wybranego, zaufanego lekarza, lepszym i w rozrachunku kilkunastomiesięcznym bardziej opłacalnym będzie korzystanie z modelu fee for service, czyli płacenia za konkretne i wykonane usługi w danej placówce. Co więcej, statystyki ukazują, że to przede wszystkim kobiety wykupują dodatkowe wizyty u specjalistów, a z naszego doświadczenia wiemy, że największym wyzwaniem dla placówek medycznych jest zapewnienie stałej dostępności takich specjalistów, jak ginekolog (gdy oczekujemy za każdym razem wizyt u tego samego lekarza, a nie pierwszego wolnego), specjalistów dziecięcych – w zasadzie każda specjalizacja – czy tych mniej popularnych, jak endokrynolog, nefrolog, hepatolog.

Jak często zmieniamy placówkę?

Ankietowani zostali również poproszeni o wskazanie, jak często są zmuszeni zmienić placówkę medyczną z powodu braku dostępności w niej lekarza specjalisty, do którego próbują się dostać. Wśród osób korzystających z prywatnej opieki medycznej to częsty problem dla 13% ankietowanych, „od czasu do czasu” jest do tego zmuszonych 34% z nich. Niemal 50% przyznaje, że problem ich dotyczy, natomiast rzadko. Jedynie 5% osób z wykupioną prywatną opieką medyczną nie musiało nigdy zmieniać placówki.

Następnie ankietowanych poproszono o wskazanie, czy kiedykolwiek byli zmuszeni do zmiany placówki medycznej po konsultacji np. z lekarzem pierwszego kontaktu, bo placówka, do której się udali, w ogóle nie oferowała konsultacji z danym specjalistą. W przypadku prywatnej opieki medycznej ten problem nie jest częsty, natomiast 3 na 10 ankietowanych spotyka się z nim od czasu do czasu. 54% to odpowiedzi „rzadko”, pozostali ankietowani nie byli postawieni przed takim problemem.


Marek Kubicki, Członek Zarządu w Centrum Medycznym Damiana:

Powyższe wyniki ukazują, że nawet z wykupionymi pakietami medycznymi jesteśmy zmuszeni dopłacać do wizyt specjalistycznych, co więcej – szukać potrzebnych nam specjalistów w innych placówkach u konkurencji. Dodatkowo płatna opieka medyczna powinna oferować kompleksowy wachlarz usług z możliwie jak najkrótszym czasem oczekiwania na wizytę. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy od jednego lekarza dostajemy skierowanie do innego. Nie powinniśmy być wtedy zmuszeni do szukania specjalisty w innych placówkach medycznych. Obecnym trendem profesjonalnych placówek jest zapewnianie kompleksowości usług – pacjent chce mieć wszystkie potrzebne konsultacje w jednym miejscu z możliwie jak najkrótszym czasem oczekiwania na nie, więc rolą managementu współczesnych usługodawców jest ciągłe dążenie do tego stanu. Naszym sposobem na zapewnienie kompleksowych usług jest przede wszystkim poszerzanie swojej oferty o nowe elementy – psychologię i psychiatrię, rozbudowaną rehabilitację czy specjalizacje dziecięce. Bardzo ważna jest też dostępność, w tym brak różnicowania grafików dla klientów abonamentowych, sieci ubezpieczeniowych czy płacących za usługę ze środków własnych. To właśnie zróżnicowanie dostępności ze względu na formę płatności jest czymś, co najbardziej denerwuje klientów abonamentowych, dlatego nie stosujemy tych praktyk – dodaje Marek Kubicki.

informacja prasowa: NewsrmTV
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH