Czas na grypę

Zaczyna się sezon przeziębień i infekcji. Szczyt zachorowań to czas od stycznia do połowy kwietnia. Na grypę szczepi się średnio 7 proc. Polaków.

Specjaliści przypominają, że grypa może być przyczyną wielu powikłań groźnych dla zdrowia, a nawet życia, może też okresowo wyłączać z życia zawodowego nawet 20 proc. pracujących osób, powodując znaczne straty w gospodarce.

Grupa podwyższonego ryzyka to m.in. dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, osoby powyżej 50. roku życia, kobiety w ciąży i pensjonariusze domów spokojnej starości. Osoby z tej grupy powinny, zdaniem lekarzy, zaszczepić się już we wrześniu lub październiku.

Eksperci zalecają też szczepienia przeciwko pneumokokom. To bakterie, które mogą wywoływać inwazyjną chorobę pneumokokową. Jej najgroźniejszą postacią jest bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, choroba bardzo trudna do wyleczenia, powodująca nawet przy wyzdrowieniu trwałe uszkodzenia neurologiczne.

Szczepionka dla niemowląt jest droga – za kilka potrzebnych dawek trzeba w sumie zapłacić ok. 1 tys. zł. Szczepionka dla starszych dzieci i dorosłych kosztuje z kolei ok. 50 zł. Szczepienia te nie są refundowane.

Więcej: PAP – Nauka w Polsce

4.8/5 - (236 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH