Akcja społeczna Uwaga nerki!

Z inicjatywy Nagrody Zaufania “Złoty OTIS 2009” i Krajowego Konsultanta ds. Nefrologii prof. Bolesława Rutkowskiego zorganizowano akcję “Uwaga nerki!”. Jej głównym celem jest propagowanie jak najwcześniejszego rozpoznania zagrożenia chorobami nerek. Akcja rozpoczęła się 28 kwietnia, czyli w dniu wręczenia Nagród Zaufania “Złoty OTIS 2009”, i potrwa do 20 maja br.

W ramach akcji “Uwaga nerki!” zostanie rozdanych 2 tys. zaproszeń na bezpłatne badania na obecność kreatyniny we krwi oraz określenie wskaźnika eGFR. Badania te pozwalają wykryć chorobę nerek we wczesnym stadium. Będą one przeprowadzane w Warszawie i Krakowie w laboratoriach medycznych sieci Diagnostyka. Zaproszenia będą rozdawane przez patronów medialnych akcji.

Wypowiedź prof. Bolesława Rutkowskiego: “Przewlekła choroba nerek (PChN), jak wykazały badania prowadzone w różnych regionach świata, występuje bardzo często i dotyczy 6-15 proc. populacji w różnych krajach. Oznacza to, iż na całym świecie choroba ta dotyczy około 600 mln osób, a w Polsce odpowiednio ponad 4 mln obywateli. Jest to zatem istotny problem z punktu widzenia epidemiologicznego oraz zagrożenia rozwojem schyłkowej niewydolności nerek. Jednym z czynników wpływających na taki stan rzeczy jest ogólnie obserwowane znaczące wydłużenie życia oraz współistniejący rozwój takich schorzeń, jak cukrzyca typu 2 i nadciśnienie tętnicze. Wszystko to prowadzi do konieczności rozwijania leczenia nerkozastępczego, co wiąże się z coraz większymi wydatkami. W Polsce w 2010 roku kwota niezbędna do pokrycia refundacji kosztów dializoterapii i przeszczepiania nerek przekroczy 1,5 mld złotych. W tej sytuacji konieczne jest jak najszybsze podjęcie kroków zmierzających do powszechnego wprowadzenia w życie programu wczesnego wykrywania chorób nerek”.

Patroni medialni:
Patroni medialni
Partnerzy akcji:
Partnerzy akcji
4.4/5 - (210 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH