Suplementacja na własną rękę, bez dobrania składu preparatu do rzeczywistych potrzeb naszego organizmu, może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. W skrajnych przypadkach może przyczynić się także do zgonu.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, które niesie ze sobą samodzielne przyjmowanie dostępnych przecież bez recepty popularnych preparatów wielowitaminowych. Nadmierne przyjmowanie witamin może wywołać hiperwitaminozę.

Tomasz Styk, dietetyk i współzałożyciel firmy Sundose:

Na przykład, długotrwałe nadmierne spożywanie witaminy A (ok. 30 mg/dobę przy normie 1 mg/dobę) objawia się m.in. utratą apetytu, osłabieniem mięśni, zaburzeniami pracy serca, nerek i ośrodkowego układu nerwowego, może nawet prowadzić do powstania nowotworów. W przypadku kobiet w ciąży nawet niewielki nadmiar witaminy A jest czynnikiem wywołującym wady w rozwoju płodu. Z kolei przyjmowanie witaminy C w dawkach większych niż zalecana (powyżej 2 g/dobę dla osoby dorosłej) sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych i może powodować różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, biegunki, bóle brzucha. Niedopuszczalne jest samodzielne przyjmowanie suplementów diety w przypadku chorób przewlekłych, np. w chorobach tarczycy, i w trakcie zaleconej farmakoterapii.

Najpierw sprawdź niedobory

Idealnie byłoby, gdybyśmy przed rozpoczęciem suplementacji wykonali badania krwi oraz badania pod kątem możliwych niedoborów – m.in. żelaza, magnezu, witaminy D czy witamin z grupy B, a następnie skonsultowali wyniki z lekarzem pierwszego kontaktu, który dobrałby dla nas najlepszy preparat.

Suplementacja bez zgadywania

Przy doborze suplementu wszystkie informacje żywieniowe są niezwykle istotne. Zarówno to, ile kawy się pije, jak i to, czy w codziennej diecie znajdują się orzechy brazylijskie, awokado albo kiszonki.

Tomasz Styk, dietetyk i współzałożyciel firmy Sundose:

Na podstawie odpowiedzi danej osoby tworzony jest spis składników – witamin, minerałów, substancji bioaktywnych i probiotyków, które znajdą się w dziennej porcji Sundose. Skład suplementu jest inny dla każdej osoby – bo przecież każdy z nas prowadzi inny tryb życia i inaczej się odżywia, inny ma też cel zdrowotny. Jedna osoba będzie potrzebować większej ilości magnezu, druga – żelaza, i tak dalej. Opracowany przez specjalistów wywiad pozwala nam dokładnie określić, czego i w jakich ilościach dany organizm aktualnie potrzebuje.

Wywiad zdrowotny

Wywiad to pierwszy krok w ustaleniu składu suplementu maksymalnie dopasowanego do aktualnych potrzeb danego organizmu. Kolejnym jest weryfikacja uzyskanych wyników przez dietetyków klinicznych. Skład produktu można jeszcze bardziej doprecyzować w oparciu o podstawowe badania krwi czy badanie DNA.

informacja prasowa: NewsrmTV
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH