Depresja poporodowa zaczyna się w ciąży

Depresja poporodowa wcale nie zaczyna się po porodzie, a jeszcze w czasie ciąży. Bagatelizowana, nie jest odpowiednio traktowana, a przez to może znacznie bardziej doskwierać młodym mamom – konkludują badacze prowadzący projekt Woman’s Mental Health Research Program.

Celem wspomnianego projektu było znalezienie początku depresji poporodowej po to, by reagować jak najszybciej, zamiast czekać na ostatni dzwonek. Wnioski naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie „Lancet Psychiatry”.

-To największe badanie szukające początku rozwoju depresji poporodowej – uważa jeden z autorów pracy, prof. Leah Rubin. Jego zdaniem, odkrycie świadczy o złożoności zjawiska i nakłania do nowego podejścia w leczeniu zaburzeń depresyjnych w czasie okołoporodowym.

Badacze zauważyli także, że u kobiet, które miały słabsze objawy, rozwój depresji następował po porodzie, choć w tej grupie częściej występowały komplikacje w ciąży (np. cukrzyca, nadciśnienie). Z kolei w grupie matek z cięższymi objawami depresji komplikacje częściej pojawiały się już podczas samego porodu. Wyjaśnienie tych zależności wymaga dalszych badań.

Uczeni planują także przeprowadzenie badań materiału genetycznego kilku tysięcy kobiet w poszukiwaniu czynników ryzyka depresji. Dzięki temu można będzie w przyszłości określić, która kobieta jest bardziej narażona na tę chorobę i odpowiednio wcześnie wdrożyć pomoc.

(Źródło: kobieta.wp.pl)

4.8/5 - (31 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH