Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Cola szkodzi kobiecym kościom

Kobiety, które regularnie pija colę maja większą szanse zachorowania na osteoporozę – informuje BBC powołując się na badania amerykańskich naukowców.

Badania przeprowadzone na 2,5 tys. osób pokazały, że picie coli wiązało się z niską gęstością mineralną kości u kobiet, pomimo ich wieku i ilości spożywanego wapna. Praca publikowana w American Journal of Clinical Nutrition nie wskazała takiej zależności w przypadku mężczyzn. Naukowcy stwierdzili, że cola szkodziła kościom kobiet, które piły 4 takie drinki w tygodniu, podczas gdy mężczyznom deklarującym picie około 5 puszek w ciągu tygodnia nie robiło to różnicy. Nie zauważono związku między piciem innych napojów gazowanych a stanem kobiecych kości.

W Wielkiej Brytanii ponad milion kobiet ma zdiagnozowaną osteoporozę, a o wiele więcej może ją mieć. Choroba ta powoduje, że kości są bardziej podatne na urazy w miarę jak tracą swoją gęstość.

Poprzednie prace sugerowały, że spożywanie coli może wywierać zły wpływ na kości ponieważ kobiety zastępują tym napojem mleko w diecie. Obecne studia pokazały, że kobiety pijące dużo coli wcale nie piją mniej mleka. Za osłabianie kobiecych kości wini się kwas fosforowy, jednak mechanizm nie jest w pełni udowodniony. Zdaniem badaczy, te panie, które nie chcą zachorować na osteoporozę powinny ograniczyć picie coli i sięgać po nią okazjonalnie.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH