Mniej dźwigaj

Ok. 25 proc. pracowników w krajach Unii Europejskiej skarży się na bóle kręgosłupa, a 23 proc. – na bóle mięśni – poinformowano na konferencji otwierającej polską edycję europejskiej kampanii “Mniej Dźwigaj”.

Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy-Państwowego Instytutu Badawczego (pełniącego rolę Krajowego Punktu Centralnego Agencji) Danuta Koradecka podkreśliła, że dolegliwości mięśniowo-szkieletowe stały się trzecią co do częstości przyczyną nieobecności w pracy z powodu choroby, tuż po chorobach układu krążenia oraz chorobach psychicznych.

Dodała, że ok. 50 proc. wcześniejszych emerytur spowodowanych jest przez patologiczne zmiany w obrębie kręgosłupa.

Zaznaczyła, że wpływ na rosnącą liczbę osób z dolegliwościami kręgosłupa ma zmiana charakteru wykonywania pracy, ale także trybu życia, zmniejszony ruch, m.in. spędzanie czasu przed telewizorem, poruszanie się samochodem.

Według Koradeckiej, potrzebna jest zmiana mentalności społecznej, dlatego działania edukacyjne podejmowane będą już wśród dzieci i młodzieży w szkołach, aby uświadomić im, jak bezpieczne wykonywanie czynności może wpłynąć na jakość życia.

Dr Danuta Roman-Liu z Zakładu Ergonomii CIOP-PIB podkreśliła, że zazwyczaj uważa się, że przyczyną problemów z kręgosłupem jest dźwiganie, pchanie, ciągnięcie ciężkich przedmiotów, tymczasem jest to także codziennie wykonywana “lekka praca”, np. prace montażowe, pakowanie małych przedmiotów, wszystkie czynności, ale często powtarzalne.

Znacznym problemem jest także praca przy komputerze, ponieważ ciało jest przez cały czas w stałej pozycji, obciążane są także nadgarstki.

Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych z Piciem Alkoholu AUDIT

Wypełnij nasz test i dowiedz się czy masz problem z piciem alkoholu

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH