Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Stres u kobiet i mężczyzn

Z badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Kalifornii wynika, że kobiety i mężczyźni inaczej reagują na sytuacje stresogenne.

Kiedy pojawia się zagrożenie, panowie najczęściej wycofują się z nieprzyjaznego terenu, a poziom hydrokortyzonu – jednego z hormonów stresu – gwałtownie u nich wzrasta.

U kobiet natomiast zaobserwowano pobudzenie struktur neuronowych, które odpowiadają za empatię oraz podwyższenie aktywności w głównym obszarze mózgu odpowiedzialnym za rozpoznawanie. Poczynione obserwacje – które potwierdził rezonans magnetyczny mózgu – stanowią odpowiedź na pytanie, dlaczego w obliczu zbliżającego się niebezpieczeństwa, kobiety zamiast uciekać, starają się nawiązać lub zacieśniać więzi z podmiotem zagrożenia. Przypuszcza się, że cecha ta mogła wykształcić się jako mechanizm obronny kobiet, zwiększający szanse na zachowanie przy życiu ich potomstwa. (aw)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH