Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Słaby punkt mózgu

Mózg ma swój słaby punkt, który odpowiada za rozwój choroby Alzheimera i schizofrenii – twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy zlokalizowali to wrażliwe miejsce dzięki specjalnym prześwietleniom mózgu.

Ten kluczowy obszar odpowiada za subtelne przetwarzanie informacji docierających do mózgu dzięki zmysłom – na przykład wzroku czy słuchu. Naukowcy zauważyli, że wrażliwy punkt rozwija się u człowieka stosunkowo późno – pod koniec okresu dojrzewania – ale jako pierwszy ginie, gdy zaczyna się okres starzenia.

Podobne degeneracje widać u ludzi z chorobą Alzheimera i schizofrenią. Wykazały to badania przeprowadzone za pomocą rezonansu magnetycznego na grupie 484 osób w różnym wieku.

Autorzy pracy – naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego – sugerują, że choć choroba Alzheimera i schizofrenia dają różne objawy, to na poziomie mózgu są ze sobą powiązane. Ich zdaniem, ta nowa wiedza może w przyszłości pomóc we wcześniejszym diagnozowaniu obu schorzeń, a to jest bardzo istotne w leczeniu.

Publikację zamieścił na swoich łamach tygodnik Amerykańskiej Akademii Nauk (PNAS).

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH