Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Odczuwanie zimna jest zaraźliwe

Odczuwanie zimna jest zaraźliwe. Wystarczy spojrzeć na kogoś zziębniętego, by samemu zacząć czuć to samo. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Brighton and Sussex Medical School.

Przeprowadzili oni eksperyment z udziałem ochotników. Podczas studium każdy z 36 badanych oglądał 8 filmów z aktorami wkładającymi ręce do widocznie ciepłej lub zimnej wody. W tym czasie mierzono temperaturę dłoni samych ochotników. Okazało się, że przy filmach z zimną kąpielą dłonie były znacząco chłodniejsze, zaś przy ciepłej wersji nagrania nie odnotowano żadnych zmian.

-Sądzimy, że stało się tak przez mniejszą sugestywność tzw. ciepłych wideo – jedynymi wskazówkami, że woda jest gorąca, były para na początku nagrania i zaróżowienie dłoni aktora (tymczasem przy chłodnych filmach przez cały czas w oczy rzucały się bloki lodu) – podsumował neuropsychiatra dr Neil Harrison.

Naukowiec uważa, że takie nieświadome zmiany fizjologiczne pomagają nam empatyzować z innymi i żyć w społeczeństwie.

-Uważa się, że naśladowanie drugiej osoby pomaga stworzyć wewnętrzny model jej stanu fizjologicznego, który można wykorzystać do lepszego zrozumienia jej motywacji i samopoczucia. Ludzie są wyjątkowo społecznymi istotami i duża część sukcesu naszego gatunku zależy od umiejętności współpracy w złożonych grupach. Trudno by to to było osiągnąć, gdybyśmy nie potrafili szybko empatyzować oraz przewidywać czyichś myśli, uczuć i motywacji.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH