Mycie czyści ręce i duszę

Mycie rąk pozwala nam zapomnieć o złych uczynkach, z którymi stykamy się w życiu – czytamy w “Gazecie Wyborczej”. Jak dowiedli naukowcy z USA i Kanady, na których pracę powołuje się dziennik, człowiek stykający się z sytuacją, którą uznaje za niemoralną – nawet jeśli sam nie grzeszy – odczuwa przemożną ochotę, żeby fizycznie obmyć się z pokrywającego go “brudu”.

Naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów, które doprowadziły ich do tego twierdzenia. W jednym z badań, naukowcy poprosili kilkudziesięciu ochotników, by szczegółowo przypomnieli sobie jakiś dobry albo zły uczynek. Potem uczestnicy musieli wybrać sobie jeden z prezentów. Do wyboru mieli albo nawilżoną chusteczkę higieniczną, albo ołówek. Osoby, które przypomniały sobie zły uczynek, o ponad połowę częściej brały chusteczkę.

Jak czytamy w “GW”, kiedy zrobimy coś złego i czujemy się winni, próbujemy jakoś ukoić nasze sumienie. Rodzic, który za ostro skarci dziecko, przeprasza je i przytula albo kupuje słodycze. Psychologowie twierdzą, że sama myśl o złym uczynku może sprowokować nas do dobrego uczynku – w ten sposób odzyskujemy równowagę. Badania amerykańskich i kanadyjskich naukowców
pokazały, że także rytuał czystości pomaga nam do takiej równowagi powrócić. (st)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH