Dermatologia estetyczna

Dermatologia estetyczna


Wywiad z prof. dr hab. n. med. Lidią Rudnicką, kierownikiem Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie.

Czym zajmuje się dermatologia estetyczna?

Dermatologia estetyczna, w przeciwieństwie do innych specjalności dermatologicznych, nie zajmuje się leczeniem chorób. Polega ona na nadawaniu zdrowej skórze bardziej estetycznego wyglądu, zgodnego z aktualnymi trendami społecznymi i oczekiwaniami pacjentek. Niekiedy jest tu używane niezbyt precyzyjne określenie „odmładzanie”, gdyż część zabiegów dermatologii estetycznej skupia się na zmianie wyglądu skóry tak, aby sprawiała wrażenie młodszej niż jest w rzeczywistości. Te działania nie tylko sprowadzają się do zapobiegania zmarszczkom i ich częściowego wyrównywania, ale również do poprawy koloru skóry, likwidowania przebarwień, zamykania widocznych na powierzchni skóry rozszerzonych naczyń.

Jakie są jej możliwości?

Możliwości współczesnej dermatologii estetycznej są bardzo duże. Najistotniejsze jest to, że oferuje ona szeroki zakres zabiegów poprawiających urodę: od mało inwazyjnych, które można zrobić „z marszu” bez zmiany codziennego trybu życia, do zabiegów wymagających kilkudniowej lub kilkutygodniowej rekonwalescencji. Najpowszechniej stosowane są: różnego rodzaju peelingi lekarskie (poprawa koloru skóry, likwidowanie przebarwień, wyrównywanie bardzo drobnych zmarszczek), wstrzykiwanie botoksu (głównie wyrównywanie i zapobieganie zmarszczkom na czole i wokół oczu), wypełnienia (wyrównywanie głębokich zmarszczek), zabiegi laserowe i IPL (likwidowanie przebarwień i rozszerzonych naczynek).

Zabiegi dermatologii estetycznej nie są refundowane przez NFZ. Ich cena może wahać się, w zależności od rodzaju zabiegu, od dwustu do kilku tysięcy złotych.

Czy metody „odmładzania” są skuteczne i bezpieczne?

Każda metoda tzw. „odmładzania” jest obarczona jakimś ryzykiem. Na szczęście w większości przypadków ewentualne objawy niepożądane zastosowanego zabiegu mijają szybciej niż efekt odmłodzenia po zabiegu.

Czy skóra i włosy mężczyzny różnią się zasadniczo od skóry i włosów kobiety?

Nie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że taka różnica istnieje, statystycznie i genetycznie skóra mężczyzn jest taka sama jak skóra kobiet. Natomiast o wyglądzie skóry w znacznym stopniu decyduje styl życia, w szczególności częstotliwość przebywania poza pomieszczeniami zamkniętymi, palenie papierosów, a także dbanie o skórę na co dzień.

Od pewnego czasu dużo się mówi na temat genoterapii. Czy te metody będzie można wykorzystać w leczeniu chorób skóry?

Na razie żadna z metod genoterapii nie jest na tyle rozwinięta, aby mogła być stosowana w dermatologii w perspektywie najbliższych kilku lat.

Czy w leczeniu chorób skóry można stosować metody immunosupresji i na czym one polegają?

Standardem leczenia immunosupresyjnego są od wielu lat substancje syntetyzowane chemicznie. Do najszerzej stosowanych leków immunosupresyjnych można zaliczyć azatioprynę, cyklofosfamid, mykofenolan mofetilu czy leflunomid.

Jednak coraz większą rolę w farmakoterapii chorób z nieprawidłową, nadmierną aktywnością układu immunologicznego odgrywają tzw. leki biologiczne, czyli białka syntetyzowane metodą opartą na molekularnej rekombinacji. Najbardziej popularnymi w dermatologii lekami z tej grupy są leki hamujące aktywność TNF-alfa, czyli infliximab, etanercept i adalimumab. Inne leki biologiczne, takie jak alefacept czy rituximab, dopiero czekają na swój szczyt popularności w dermatologii.

Czy w dermatologii stosuje się kortykosteroidy i w jakim celu?

Kortykosteroidy są stosowane w dermatologii w różnych postaciach: od wlewów dożylnych (pulsów kortykosteroidowych), iniekcji domięśniowych i doogniskowych, poprzez formy doustne, aż do leków stosowanych miejscowo. Leki stosowane ogólnie stanowią niekiedy podstawę leczenia, na przykład w chorobach autoimmunologicznych. Jednak w zdecydowanej większości przypadków stosuje się kortykosteroidy jako leki wspomagające leczenie i przyspieszające ustąpienie zmian skórnych oraz innych dolegliwości. Podstawę leczenia stanowi zawsze leczenie przyczynowe.

W przypadku kortykosteroidów stosowanych miejscowo wykorzystuje się w dermatologii ich działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Mimo ogromnego postępu medycyny, kortykosteroidy należą do najskuteczniejszych stosowanych miejscowo leków przeciwzapalnych.

Według klasyfikacji ATC kortykosteroidy stosowane miejscowo dzieli się na słabo działające (D 07 AA), umiarkowanie silne działające (D 07 AB), silnie działające (D 07 AC) i bardzo silnie działające (D 07 AD). W praktyce dermatologicznej ten podział jest nieco inny.

W leczeniu bierzemy pod uwagę nie tylko siłę działania kortykosteroidu, ale również penetrację leku przez naskórek i postać leku (maść, krem, emulsja, roztwór). Dobór kortykosteroidu zależy od typu zmian skórnych, lokalizacji i przewlekłości stosowania. Warto podkreślić, że kotykosteroidy słabo działające, w tym hydrokortyzon, wychodzą już ze stosowania w dermatologii. W wielu krajach na świecie są one dostępne bez recepty do stosowania jako lek doraźny w przejściowych podrażnieniach skóry, a także dla osób, które nie mają ubezpieczenia medycznego i możliwości leczenia u dermatologa. Poza tym większość nowoczesnych silniej działających preparatów kortykosteroidowych ma tę zaletę, że daje możliwość uzyskania bardzo dobrych efektów terapeutycznych przy niewielkich objawach niepożądanych charakterystycznych dla leków starczych (ścieńczenie skóry, rozstępy, trwałe rozszerzenie naczyń mikrokrążenia skóry).

Gdy do lecznictwa dermatologicznego wprowadzono inhibitory kalcyneuryny (pimekrolimus, taktolimus), wydawało się, że szybko i na zawsze wyprą z leczenia dermatologicznego leki kortykosteroidowe. Doświadczenie medyczne pokazało jednak, że te grupy leków nie mogą być stosowane zamiennie. Kostykosteroidy stanowią i prawdopodobnie długo jeszcze będą stanowiły istotny element leczenia dermatologicznego. Należy jednak jeszcze raz podkreślić, że w zdecydowanej większości chorób skóry kortykosteroid nie może być stosowany jako lek jedyny. Działanie kortykosteroidów jest wyłącznie objawowe.

Dziękuję za rozmowę.

www.dermatolodzy.com.pl

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH