Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Alchemia opalania


Zanim wybierzesz się na plażę, przeczytaj uważnie na czym polega mechanizm powstawania opalenizny. Dowiesz się, dlaczego osoby spędzające dużo czasu na słońcu znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na raka skóry i dlaczego wychodząc na słońce zawsze powinnaś używać preparatów ochronnych.

Opalenizna uważana jest za przejaw zdrowia, zaś mało kto zdaje sobie sprawę, że w ten właśnie sposób Twój organizm broni się przed namiarem promieniowania ultrafioletowego.
Kolor skóry, włosów, tęczówki oka zależy od ilości melaniny – naturalnego pigmentu, który powstaje w skórze w procesie zwanym melanogenezą. Naskórek składa się z pięciu warstw. Najbardziej zewnętrzną stanowi warstwa rogowa. Następne to: jasna, ziarnista, kolczysta i warstwa podstawna. U osób o jasnej karnacji, melanina występuje tylko w warstwie podstawnej – położonej najgłębiej, graniczącej ze skórą właściwą. Natomiast u osób o ciemnej karnacji, melanina znajduje się we wszystkich warstwach naskórka – stąd ciemniejszy kolor ich skóry.

Melanina, melanocyty i melanosomy
Melanina powstaje w specjalnych komórkach zwanych melanocytami, które znajdują się w najgłębszej, podstawnej warstwie naskórka. Gromadzona jest ona w melanocytach, w specjalnych „zbiorniczkach” zwanych melanosomami. Następnie jest ona przekazywana do otaczających melanosomy komórek naskórka. Pod wpływem jednego z bodśców, tj.: skłonności genetyczne, hormony lub czynniki zewnętrzne, w tym także promienie UV – melanosomy (czyli zbiorniczki z melaniną) pękają i barwnik zostaje uwolniony do komórki. Melanina zawsze gromadzi się w komórkach między jądrem komórkowym (gdzie znajduje się nasz materiał genetyczny – DNA) a powierzchnią komórki zwróconą do światła. W ten sposób chroni DNA przed uszkodzeniami powodowanymi przez promieniowanie ultrafioletowe.

Opalenizna a promienie UVA i UVB

Opalenizna powstaje dwuetapowo:

  1. Najszybciej zauważalne, lekkie ciemnienie skóry jest wynikiem działania promieni UVA. To właśnie pod ich wpływem melanina jest uwalniana do komórek naskórka.
  2. Opalenizna pod wpływem działania promieni UVB pojawia się z opóźnieniem – po ok. 3 dniach. Dzieje się tak, ponieważ promienie UVB wpływają na powstawanie nowych komórek produkujących melaninę – melanocytów oraz na aktywację już istniejących melanocytów, a to zabiera trochę czasu. Nowe dawki melaniny są następnie przekazywane do komórek naskórka, dając efekt przyciemnienia skóry.

Promienie UVB prawdopodobnie powodują także uwolnienie pewnych czynników hormonalnych, które krążąc w organizmie prowadzą do namnażania się melanocytów, nie tylko w miejscach wystawionych na działanie słońca. To dlatego czerniak – złośliwy rak skóry, może także pojawić się w miejscach chronionych przed słońcem.

Melanogeneza
Sam proces powstawania melaniny, czyli proces melanogenezy, to szereg dość złożonych reakcji biochemicznych. Wystarczy jednak wiedzieć, że prekursorem, czyli związkiem wyjściowym w syntezie melaniny jest aminokwas – tyrozyna, przekształcany pod wpływem enzymu o nazwie tyrozynaza. To właśnie ten enzym, pobudzany przez promienie UV, rozpoczyna pierwszy etap procesu produkcji melaniny. Ten mechanizm został wykorzystany w preparatach przyśpieszających opalanie, które w swym składzie zawierają pochodne tyrozyny.
W wyniku procesu melanogenezy otrzymujemy melaninę, która występuje w dwóch formach:

  • Eumelanina – barwnik ciemny, brązowoczarny
  • Feomelanina – barwnik jasny, czerwonożółty

Karnacja, UV i rak
Odcień naszej karnacji, włosów, skłonność do powstawania piegów i wrażliwość na słońce zależy od ilości oraz od stosunku obu tych form melaniny. Osoby mające więcej feomelaniny charakteryzują się jasną karnacją, skłonnością do występowania piegów i włosami o rudawym zabarwieniu. Osoby te znajdują się także w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na raka skóry. Feomelanina bowiem, pod wpływem promieniowania UV, ulega rozkładowi. W wyniku tego procesu powstają produkty o właściwościach mutagennych, czyli sprzyjających tworzeniu zmian nowotworowych w skórze.

Promienie UV i przebarwienia
Jednym z niekorzystnych efektów działania promieni UV może być pojawienia się nieregularnych przebarwień skóry. Promienie UV to przecież jeden z głównych czynników pobudzających proces tworzenia melaniny. Ich nadmiar przyczynia się do zaburzeń tego procesu, czego wynikiem są właśnie przebarwienia skóry. Ciemniejsze, nieregularne plamy zwykle pojawiają się na twarzy, dłoniach, dekolcie – w miejscach najczęściej poddawanych działaniu słońca. Poza tym promienie UV, sprzyjają także tworzeniu się piegów oraz pieprzyków. Ciemniejsze plamy mogą również pojawić się w miejscach, gdzie została nałożona jedna z substancji fotouczulających, tak jest np. w przypadku substancji zapachowych. Dlatego idąc na plażę lepiej nie stosować perfum lub wód toaletowych.


#Dlaczego opalenizna blednie?
W wyniku procesu odnowy komórkowej, komórki z melaniną stopniowo wędrują na powierzchnię naskórka, wypychane przez powstające grupy „młodszych” komórek. Gdy dotrą one do zewnętrznej warstwy naskórka – rogowej, obumierają. Następnie ulegają one stopniowemu i niewidocznemu dla oka procesowi złuszczania. Same cząsteczki melaniny są bardzo trwałe i stabilne, ale w wyniku procesu złuszczania usuwane są wraz z martwymi komórkami naskórka. Dlatego też z czasem opalenizna blednie.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH