WYBORY 2019: Głosuj na zdrowie!

Polska gorzelna? Czyli trudne pytania: o palenie, alkohol i… zioła

Liczba osób palących papierosy w Polsce jest znacznie za wysoka i bardzo daleko nam do idei „Polski wolnej od dymu tytoniowego”. Jeszcze gorsza jest sytuacja z alkoholem, którego sprzedaż rośnie.

W ostatnim naszym cyklu wyborczym „Głosuj na zdrowie” zadaliśmy ekspertom pytania, które nie padły w trakcie kampanii wyborczej, a – naszym zdaniem – powinny paść. Bo choć o profilaktyce mówi się dużo, to liczba osób palących papierosy w ostatnich latach nie spada. Wciąż wiele młodych osób wchodzi w nałóg, brakuje poradni antynikotynowych.

Jeszcze gorsza sytuacja jest z piciem alkoholu: codziennie 3 mln osób w Polsce kupuje tzw. małpki, czyli wódkę w butelkach o małej pojemności. Ilość sklepów sprzedających alkohol w samej Bydgoszczy jest większa niż w całej Norwegii – zauważa prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. Waldemar Kostewicz. Czy naprawdę chcemy „Polski gorzelnej” – jak mówi dr Michał Sutkowski?

Jako ostatnie zadajemy pytanie o miejsce ziołolecznictwa w leczeniu, bo WHO potwierdziła, że warto je stosować. Pacjenci chcą się tak leczyć. A co na to lekarze?

KATARZYNA PINKOSZ I PAWEŁ KRUŚ

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH