Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.
Wakacyjna nieruchomość

Wakacyjna nieruchomość


W najbliższym czasie w najbardziej znanych miejscowościach wypoczynkowych w Polsce będą powstawały – wzorem krajów zachodnich – ekskluzywne apartamentowce. Ich mieszkańcy będą się czuli jak w luksusowych hotelach lub domach wczasowych.

W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na zakup mieszkania lub apartamentu w miejscowościach wakacyjnych. Zwiększony popyt na tego typu nieruchomości jest związany ze wzrostem liczby zamożnych osób, które kupują je dla własnych potrzeb. Rośnie też liczba osób kupujących je wyłącznie w celach zarobkowych, by czerpać zyski z wynajmu. Za wynajęcie dwu- lub trzypokojowego mieszkania na Helu można w sezonie turystycznym zarobić od 200 do 400 zł za dobę. Doba w ekskluzywnym apartamencie kosztuje znacznie więcej.

W najbliższym czasie w najbardziej znanych miejscowościach wypoczynkowych w Polsce będą powstawały – wzorem krajów zachodnich – ekskluzywne apartamentowce. Ich mieszkańcy będą się czuli jak w luksusowych hotelach lub domach wczasowych. Będą one miały własne centra rekreacyjne i rozrywkowe: salony odnowy, sale do gry w squasha, siłownie, baseny, kawiarnie, restauracje oraz inne udogodnienia, np. serwis pralniczy czy sprzątanie apartamentu. Tego typu projekty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród polskich i zagranicznych inwestorów.

Trójmiasto
Od dawna dużą popularnością wśród turystów cieszy się Sopot. Oczywiście rosnąca popularność tego miasta znalazła swoje odzwierciedlenie w cenach – Sopot jest jednym z najdroższych miast w Polsce. Cena za metr kwadratowy mieszkania oscyluje tam w granicach 11 tysięcy złotych. Należy jednak zaznaczyć, że jest to cena średnia. Prawdziwe perły wśród sopockich nieruchomości uzyskują ceny znacznie wyższe – nawet w okolicy 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy. W dużej mierze sytuacja ta jest spowodowana niską podażą tych mieszkań na rynku. Wystarczy obejrzeć ogłoszenia z Trójmiasta, aby przekonać się, że rynek sopocki stanowi niespełna 10 proc. ogółu oferowanych mieszkań.

Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Gdańsku i Gdyni to około 7 tysięcy złotych. Oczywiście nieruchomości atrakcyjnie położone są znacznie droższe. Na przykład w Gdyni cena metra kwadratowego nowego apartamentu zlokalizowanego w budynku tuż obok Zatoki Gdańskiej wynosi od 10 do 20 tysięcy złotych.

Półwysep Helski
Mierzeja Helska to istny raj dla wielbicieli sportów wodnych, w szczególności dla fascynatów windsurfingu i kiteboardingu. Każdego roku rejon ten odwiedzają setki tysięcy turystów, którzy są gotowi dobrze zapłacić za wynajem wygodnego apartamentu. Wielu z nich chętnie kupiłoby tu mieszkanie. Niestety na Półwyspie Helskim powstaje niewiele nowych inwestycji, co przekłada się na wysokie ceny nieruchomości. Kupno mieszkania w Jastarni bądź Juracie to wydatek rzędu 16-26 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Taniej jest we Władysławowie – trzydziestometrowe mieszkanie w nowym budynku można tu kupić już za około 260 tysięcy złotych. Z kolei na zakup nowego mieszkania w Helu należy wydać 10-12 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Być może ceny nieruchomości na Półwyspie Helskim i w okolicy Trójmiasta niebawem się ustabilizują. Może się do tego przyczynić zwiększona podaż nowych gruntów oddanych przez wojsko samorządom, a nawet prywatnym właścicielom. O ile oczywiście zostanie zdjęty status terenu zamkniętego i zostaną przygotowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Niedawno jeden z trójmiejskich deweloperów kupił od Agencji Mienia Wojskowego działkę po byłej jednostce rakietowej w Helu o powierzchni 6 hektarów za kwotę 50 mln złotych.

Zakopane
Pisząc o nieruchomościach wakacyjnych, nie sposób pominąć zimowej stolicy Polski – Zakopanego. Sezon turystyczny trawa tam cały rok. Ceny mieszkań są tu zróżnicowane. W zależności od standardu mieszkania, położenia itd. można zapłacić za metr kwadratowy od 8 do 14 tysięcy złotych. Warto zastanowić się nad takim zakupem, ponieważ – mimo rozbudowanej bazy hoteli i pensjonatów – w Zakopanem trudno znaleźć wolne miejsce w tzw. wysokim sezonie.

Jak widać zakup dobrze zlokalizowanego mieszkania w wielu popularnych miejscowościach wypoczynkowych w naszym kraju wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. Średnie ceny za metr kwadratowy są znacznie wyższe niż w dużych miastach Polski. Cóż, luksus kosztuje. Należy się spodziewać, że wysokie ceny gruntów i mieszkań oraz ich ograniczona podaż w najpopularniejszych miejscowościach spowoduje wśród wczasowiczów i inwestorów zwiększone zainteresowanie miejscowościami dotychczas mniej popularnymi.

Prawdopodobnie moda na posiadanie nieruchomości w miejscowościach wypoczynkowych będzie trwała przez kolejne lata. Znaczny wpływ na ten rynek będzie miała sytuacja gospodarcza w kraju – wzrost liczby osób majętnych zapewne przełoży się na rozwój tego segmentu rynku. Istotna jest tu też skuteczna promocja naszych kurortów wakacyjnych zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Inwestując w tego typu nieruchomości, należy zachować rozwagę. Historia na przykładzie krajów zachodnich pokazuje, że w przypadku załamania się gospodarki – kryzysu na rynku nieruchomości – największy spadek wartości odnotowały nieruchomości zlokalizowane w miejscowościach wypoczynkowych.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH