Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Św. Łukasz pomaga szpitalowi misyjnemu w Afryce

Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie i jego pracownicy pomogą afrykańskiej misji, niosącej pomoc medyczną dla jednego z najbardziej prymitywnych ludów Afryki.

Dzięki inicjatywie dyrekcji i pracowników tarnowskiego szpitala, łóżka – zastępowane w tarnowskiej placówce nowoczesnym sprzętem – trafią do afrykańskiej misji, która od 6 lat prowadzi szpital w Afryce.

  • W drugiej połowie tego roku zakupiliśmy do naszego szpitala ponad 490 nowoczesnych łóżek szpitalnych. Kiedy usłyszeliśmy o potrzebach szpitala w Bagandou, część wycofanych z sal łóżek chcieliśmy za darmo przekazać misji. Okazało się jednak, że z księgowego punktu widzenia powinniśmy je sprzedać za kwotę nie mniejszą niż ich wartość złomowa… Wtedy razem z moimi współpracownikami postanowiliśmy odkupić od szpitala potrzebne łóżka i przekazać misji. Nie wolno poddawać się w obliczu biurokracji – mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie.

Misja i parafia w Bagandou leży na południu Republiki Środkowoafrykańskiej, w diecezji Mbayki, utworzonej w 1996 roku. Teren misji rozciąga się na pokrytym lasem obszarze ok. 350. W 2004 r. przy misji głównej został wybudowany przez diecezję tarnowską szpital, a część jego wyposażenia stanowiły dary Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza.

Od 6 lat szpital, jak informują tarnowscy misjonarze, służy Pigmejom, często pogardzanym i odrzuconym przez innych Afrykańczyków. Pigmeje stanowią bowiem odrębną grupę etniczną prowadzącą koczowniczy tryb życia w dżungli. Lud ten żyje w bardzo prymitywnych warunkach, nie korzysta niemal z żadnych osiągnięć cywilizacyjnych, nikt im nie pomaga. Wykorzystywani są także do pracy – jak niewolnicy – przez innych mieszkańców Afryki.

W misyjnym szpitalu diagnozuje się tygodniowo około 200 osób, a około 100 hospitalizuje. Dyrektorem szpitala jest pochodząca z Tarnowa, świecka misjonarka Elżbieta Wryk. Leczeni uiszczają symboliczną opłatę, którą można porównać do realnej wartości trzech bananów.
– Jeżeli nawet na to ich nie stać, zawsze mogą liczyć na bezpłatną pomoc i opiekę. Wszystkie państwowe ośrodki zdrowia w Republice Środkowoafrykańskiej są płatne, i bez pieniędzy nie można w nich uzyskać żadnej pomocy – dodaje ks. Andrzej Augustyn z Bazyliki Katedralnej w Tarnowie.

Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie jest jedną z najlepiej wyposażonych placówek w Małopolsce. W lipcu br. uruchomił nowoczesne pracownie brachyterapii i medycyny nuklearnej i zwiększył wyposażenie SOR o wielorzędowy tomograf komputerowy, aparat RTG z torem wizyjnym oraz nowoczesną aparaturę medyczną.

W ramach Małopolskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego 2010-2015 szpital św. Łukasza planuje utworzenie Ośrodka Psychiatrii złożonego z 3 oddziałów stacjonarnych (ok. 100 łóżek), oddziału dziennego, poradni specjalistycznych, zespołu hospitalizacji domowej i ośrodka gerontopsychiatrii (zajmującego się zaburzeniami psychicznymi u osób w wieku podeszłym).

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH