Spray usprawniający pamięć

Naukowcy wynaleźli spray ułatwiający zapamiętywanie, który może okazać się produktem bardzo pożądanym przez studentów w czasie nauki do sesji.

Szybka inhalacja tej substancji tuż przed snem ma pomóc mózgowi w zatrzymywaniu nowych, wyuczonych informacji.
Jednym z komponentów sprayu, opracowanego przez niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Lubeck, jest molekuła o nazwie interleukina 6, odkryta w systemie immunologicznym.

Spray testowany był na 17 zdrowych mężczyznach, którzy byli obserwowani przez naukowców przez dwie noce z rzędu. Ochotników podzielono na dwie grupy. Przed zaśnięciem poproszono ich o przeczytanie krótkiej historii, po czym pierwszej grupie zaaplikowano placebo, natomiast drugiej – nowo wynalezioną substancję. Następnie rano poproszono ich o przywołanie jak największej liczby słów występujących w przeczytanym tekście.

Okazało się, że ci, którym podano nową substancję, uzyskiwali zdecydowanie lepsze wyniki niż ci, którzy otrzymywali jedynie placebo.

Obecność molekuł w wynalezionym sprayu uaktywnia się w fazie REM snu, w trakcie której mózg sortuje informacje dostarczone mu w ciągu minionego dnia. Naukowcy nie wiedzą jednak, jak trwały jest efekt i czy są jakieś długotrwałe skutki przyjmowania nowego specyfiku.

(Źródło: medycyna24.pl)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH