Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Spray usprawniający pamięć

Naukowcy wynaleźli spray ułatwiający zapamiętywanie, który może okazać się produktem bardzo pożądanym przez studentów w czasie nauki do sesji.

Szybka inhalacja tej substancji tuż przed snem ma pomóc mózgowi w zatrzymywaniu nowych, wyuczonych informacji.
Jednym z komponentów sprayu, opracowanego przez niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Lubeck, jest molekuła o nazwie interleukina 6, odkryta w systemie immunologicznym.

Spray testowany był na 17 zdrowych mężczyznach, którzy byli obserwowani przez naukowców przez dwie noce z rzędu. Ochotników podzielono na dwie grupy. Przed zaśnięciem poproszono ich o przeczytanie krótkiej historii, po czym pierwszej grupie zaaplikowano placebo, natomiast drugiej – nowo wynalezioną substancję. Następnie rano poproszono ich o przywołanie jak największej liczby słów występujących w przeczytanym tekście.

Okazało się, że ci, którym podano nową substancję, uzyskiwali zdecydowanie lepsze wyniki niż ci, którzy otrzymywali jedynie placebo.

Obecność molekuł w wynalezionym sprayu uaktywnia się w fazie REM snu, w trakcie której mózg sortuje informacje dostarczone mu w ciągu minionego dnia. Naukowcy nie wiedzą jednak, jak trwały jest efekt i czy są jakieś długotrwałe skutki przyjmowania nowego specyfiku.

(Źródło: medycyna24.pl)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH