Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Pacjent zapłaci za karetkę?

Jeżeli do 31 grudnia tego roku Ministerstwo Zdrowia nie przygotuje nowelizacji przepisów o Państwowym Ratownictwie Medycznym, od przyszłego roku pacjenci prawdopodobnie będą musieli zapłacić za wezwanie karetki.

Resort zdrowia dopiero kończy prace dotyczące projektu nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym. Przez opieszałość urzędników może się jednak okazać, że w przyszłym roku do pacjentów będą mogły wyjeżdżać tylko karetki niezakontraktowane przez NFZ. To oznacza, że kosztami ich wyjazdu mogliby być obciążani pacjenci.

Problem wynika z faktu, że w tym roku kończą się umowy stacji pogotowia z NFZ na świadczenie usług medycznych. Projekt ustawy jest więc niezbędny do przedłużenia o dwa lata, czyli do końca 2012 roku, obowiązywania przepisu, zgodnie z którym w karetkach pogotowia ratunkowego mogą pracować lekarze wszystkich specjalności. Jeśli resort nie zdąży z ustawą (a fundusz potrzebuje ok. 2,5 miesiąca na przeprowadzenie konkursów ofert dla ratownictwa) w karetkach będą mogli jeździć lekarze tylko kilku specjalności, m.in. anestezjolodzy i chirurdzy, a tych niestety brakuje.

Ministerstwo Zdrowia odpiera zarzuty, zapewniając, że ustawa zostanie uchwalona w pierwszej połowie października, więc NFZ będzie miał czas na podpisanie umów ze stacjami pogotowia ratunkowego.

Jeśli tak się stanie, pacjenci będą mogli korzystać z pomocy karetek na dotychczasowych zasadach. (Dziennik Gazeta Prawna)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH