Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Odchody mogą pomóc na śmiertelną biegunkę

Doustne podanie kału innej osoby pozwala odbudować zdrową populację bakterii jelitowych w przypadku zakażenia groźnymi szczepami – informuje serwis „BBC News/Health”.

Przykładem choroby, która niekorzystnie zmienia skład flory jelitowej, jest zakażenie bakterią Clostridium difficile, często występujące po podaniu antybiotyków. C. difficile jest bardzo odporna na antybiotyki. Gdy nieszkodliwe bakterie jelitowe giną, C. difficile namnaża się w opuszczonym jelicie i produkuje toksyny wywołujące biegunkę i mogące doprowadzić do śmierci chorego. Leczenie takiej infekcji antybiotykami jest trudne, czasami dochodzi do nawrotów.

Zdaniem doktora Alisdaira Mac Connachie jako leczenie ostatniej szansy w przypadku zakażenia Clostridium może być stosowane podanie próbki odchodów zdrowej osoby. Mac Connachie nie ma w Wielkiej Brytanii naśladowców, jednak metoda jest skuteczna. Takich zabiegów od 2003 roku przeprowadził zaledwie nieco ponad 20 – tylko w jednym przypadku bez powodzenia.

Sama procedura poprzedzona jest odstawieniem antybiotyku i podaniem środka zobojętniającego kwas żołądkowy. Dzięki temu świeżo wydalona przez dawcę próbka (około 30 gramów) może bez przeszkód trafić wraz żywymi bakteriami do jelita biorcy. Bakterie ze zdrowego jelita wypierają C. difficile i zajmują jej miejsce w organizmie pacjenta.

Dawcą jest zwykle krewny lub partner pacjenta, ponieważ żyjąc w tych samych warunkach ma podobną, optymalną florę jelitową. Próbkę miksuje się ze słoną wodą, przecedza przez filtr do kawy i uzyskaną przezroczystą ciecz podaje pacjentowi rurką wprowadzoną przez nos do żołądka.

(Źródło: PAP)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH