Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Nos do kłopotów

Do naszych nosów dziennie docierają setki tysięcy zapachów, żeby zapamiętać jeden z nich, podobny do wielu innych, musi się zdarzyć coś nieprzyjemnego.

Jak informuje “Science”, naukowcy z USA wykazali, że jedno negatywne doświadczenie połączone z zapachem bardzo szybko uczy nas zapamiętać i rozróżnić ten zapach od innych podobnych.

Podczas badań, naukowcy prezentowali uczestnikom zestawy dwóch zapachów, które były niemalże identyczne i praktycznie niemożliwe do rozróżnienia. Następnie podczas prezentacji jednego z nich uczestnikom aplikowano łagodny wstrząs elektryczny.

Po otrzymaniu takiego negatywnego bodźca, osoby biorące udział w doświadczeniu nauczyły się odróżniać obydwa podobne zapachy. Zdaniem autorów pracy taki wynik dowodzi, że ludzki zmysł powonienia jest w stanie przystosować się i uczyć na podstawie doświadczeń emocjonalnych.

Zapachy, które były na początku niemożliwe do rozpoznania, stały się bardzo łatwe do odróżnienia po skojarzeniu jednego z nich z przykrym doświadczeniem.

Badacze odkryli też, że podczas zapamiętywania informacji o zapachu dochodzi do zmian w rejonie mózgu odpowiedzialnym za powonienie dzięki czemu rośnie wrażliwość na te zapachy, które mają dla nas duże znaczenie.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH