Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Nieruchomości za granicą


Coraz więcej Polaków inwestuje swoje pieniądze w nieruchomości za granicą.
Jedni kupują, bo chcą mieć miejsce, gdzie mogliby spędzać wakacje. Drudzy robią to z myślą o przeprowadzce do innego kraju, a jeszcze inni kupują nieruchomości wyłącznie w celach zarobkowych.

Hiszpania
Wśród Polaków chcących zainwestować pieniądze w nieruchomości najbardziej popularna jest Hiszpania. Wpływa na to kilka czynników: ciepły klimat, piękne krajobrazy oraz – w porównaniu z innymi krajami UE – przystępne ceny. Za około 700-800 tys. złotych można kupić na nowym osiedlu trzypokojowy apartament (o powierzchni 70-80 mkw.) z tarasem, z którego rozpościera się piękny widok na morze. Standardem jest tu też wspólny basen dla mieszkańców osiedla, a także miejsce parkingowe. Miesięczne utrzymanie takiego apartamentu kosztuje mniej więcej tyle samo, co nowego mieszkania w Warszawie. Jeżeli nie mamy zamiaru mieszkać w nim cały rok (np. korzystamy z nieruchomości tylko w wakacje), to warto zastanowić się nad wynajmem. Za trzypokojowy apartament położony w pierwszej linii brzegowej możemy otrzymać 400-500 euro tygodniowo.

Do kupna mieszkania lub domu może zachęcić także łatwy dostęp do kredytów. Są one nisko oprocentowane, a banki chętnie udzielają ich obcokrajowcom. Wymagany wkład własny oscyluje w granicach 20-30 proc. wartości nieruchomości. Aby dostać kredyt, należy dostarczyć zeznanie podatkowe za zeszły rok oraz zaświadczenie o dochodach z kilku ostatnich miesięcy. Po tygodniu zwykle zapada decyzja kredytowa.

Ceny nieruchomości w Hiszpanii wzrosły w ciągu ostatnich lat o około 150 proc. W dużej mierze jest to zasługa obcokrajowców, szczególnie Anglików, Niemców oraz Skandynawów. W tym roku nastąpił jednak zastój na rynku, a w niektórych rejonach kraju nawet kilkunastoprocentowy spadek cen domów i mieszkań. Zdaniem niektórych analityków obecna tendencja na tym rynku może utrzymać się przez kilka następnych lat.

Włochy i Francja
We Włoszech ceny nieruchomości są bardzo zróżnicowane w zależności od rejonu, odległości do morza itp. Za nieruchomość w dobrej lokalizacji trzeba zapłacić znacznie więcej niż w Hiszpanii. Położony blisko plaży trzypokojowy apartament o powierzchni 70 mkw. kosztuje około 1,2 mln złotych.

Bardziej rygorystycznie jest tu też oceniana zdolność kredytowa kupujących. Należy udokumentować wysokość dochodów z ostatnich trzech lat, a wysokość wkładu własnego musi wynosić minimum 50 proc. wartości nieruchomości. Maksymalny czas spłaty takiego kredytu to przeważnie 15 lat.

Podobne warunki i wymagania stawiają banki francuskie. Jednak zakup nieruchomości w popularnych rejonach tego kraju wymaga bardzo zasobnego portfela. Na przykład 36-metrowy apartament w Nicei kosztuje około 800 tys. złotych.

Bułgaria
Po przystąpieniu do Unii Europejskiej Bułgaria stała się atrakcyjnym miejscem dla inwestorów zagranicznych. Przewiduje się, że w tym kraju w ciągu kilku lat ceny nieruchomości, zwłaszcza tych położonych nad Morzem Czarnym, będą rosły tak samo dynamicznie jak w Polsce. Ceny zbudowanych nieopodal plaży nowych apartamentów o powierzchni około 70-80 mkw. oscylują w okolicy 300 tys. złotych. Choć w Bułgarii jest mniej słonecznych dni niż w Hiszpanii czy na francuskim Lazurowym Wybrzeżu, to ceny są o wiele bardziej przystępne.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH