Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody
Kryzys potrzebuje prawdziwych elit

Kryzys potrzebuje prawdziwych elit


Zadaniem każdego państwa jest wykorzystanie do maksimum potencjału społeczeństwa i wybieranie rozwiązań, które nie blokują jego dalszego rozwoju. W przypadku Polski mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Polskie społeczeństwo jest unieruchomione.

Wiele razy wspominałam o nieudolności (a może wręcz niechęci?) państwa do wykorzystywania potencjału ludzkiego. Czy np. zmiana rządu po wyborach coś w tym zakresie zmieni? Nie sądzę. Raz, że próby te są dość nieudolne organizacyjnie, dwa, że tego rodzaju ruchy są natychmiast blokowane przez PO i PiS – zarówno w ich własnych szeregach, jak i na zewnątrz.

Młodzi w PiS
Po ostatnich wyborach prezydenckich wciąż działały pewne struktury ruchu poparcia Jarosława Kaczyńskiego. I ci ludzie, którzy nie zapisali się do PiS, ale chcieli pozostać aktywni i koordynować działania podobnych struktur w regionach, zostali wytrąceni na margines. A przecież to kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie młodych, bardzo aktywnie wbudowanych w swoje środowiska, przede wszystkim postsolidarnościowe i inteligenckie!

Tymczasem aparat pisowski, bojąc się konkurencji, po prostu ten ruch zlikwidował. Liderom tej partii nie zależy na takiej aktywności! Do Wrocławia przyjechał np. pan Lipiński i odebrał tym ludziom prawo do używania nazwiska Jarosława Kaczyńskiego. Nic dziwnego, w partiach często są mierni ludzie, którym zależy tylko na synekurach. U nas, będąc w opozycji, nie ponosi się odpowiedzialności – powie się jakieś symboliczne slogany i koniec. To jest porażające! Mimo wysiłku, mimo tego, że jest bardzo wielu wartościowych młodych ludzi, ideowych państwowców, takich jak choćby Mariusz Kamiński w PiS, Zbigniew Girzyński czy drugi Mariusz Kamiński z Białegostoku. Najbliższe otoczenie Jarosława Kaczyńskiego, moim zdaniem, blokuje ich działalność. Przy PiS jest przecież Instytut Sobieskiego czy Klub Jagielloński – nowe pokolenia inteligencji, ludzie kompetentni, ale nie oni mieli wpływ na kampanie wyborczą.

Młodzi w PO
Przy PO takich ludzi jest znacznie mniej, ale z kolei partia ta kontrolując w pełni media, tworzy układy i żeruje na tym, że społeczeństwo tak naprawdę coraz mniej oczekuje od polityki. Można się w tym przemknąć i kontynuować swoje pomysły na władzę. Ruch skupiony swego czasu wokół Rafała Dutkiewicza, odwoływał się do realnego doświadczenia i realnych problemów. Proszę spojrzeć na jego falowanie, zapadanie się i odradzanie, ale… Ma szansę, tylko chyba jeszcze nie w tej chwili.

Senat nie mający specjalnego wpływu na kształt ustaw, stale jeszcze może różne rzeczy korygować. Póki jest… To wszystko razem stanowi jakąś koncepcję, jakieś próby wyjścia z impasu, ale… Partie blokują się wzajemnie i nie widać w ich działaniach tej merytorycznej, realnej alternatywy w sensie programowym.

W przyszłości?
Zwróciło moją uwagę rosnące poparcie dla PiS wśród bardzo młodych ludzi (18-24-letnich). Dostrzegają oni i odczuwają na własnej skórze skutki polityki PO. To oni przecież nie mogą znaleźć pracy mimo wykształcenia, mimo że niekiedy są po 2-3 fakultetach. To im odbiera się szansę na start w dorosłe, samodzielne życie.

Na listach wyborczych PiS byli też ci nowi, młodzi ludzie. Nowi, obok resztek „starej gwardii”. To są eksperci z prawdziwego zdarzenia: od prawa, podatków, energii, emerytur. I są w tych szeregach także osoby, które np. walczyły o rozwiązania konstytucyjne, które w UE sprzyjałyby naszym interesom. Ale w kampanii wyborczej właśnie tych ludzi mało było widać. A szkoda.

Ważne jednak, że powoli, opornie i z trudem (ale jednak) program oparty na tradycyjnych wartościach w sferze norm (rodzina, przyzwoitość, szacunek dla człowieka) zaczyna się przebijać przez oportunizm i cynizm. To cenne i budzące nadzieje na przyszłość. Kryzys potrzebuje prawdziwych, nie sztucznie kreowanych elit.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH