Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Korzystanie ze smartfonu obniża aktywność fizyczną

Intensywne korzystanie ze smartfonu obniża aktywność ruchową i sprawność fizyczną – wynika z badań przeprowadzonych wśród amerykańskich studentów.

Smartfony stwarzają szerokie możliwości, jeśli chodzi o aktywności związane z siedzącym trybem życia, np. przeszukiwanie internetu, wysyłanie e-maili, udział w grach video. Wiadomo zarazem, że ludzie, którzy mało się ruszają, są mniej sprawni fizycznie i bardziej zagrożeni różnymi problemami zdrowotnymi.

Z drugiej strony jednak, smartfony mają na tyle małe rozmiary, że można z nich korzystać podczas aktywności fizycznej, więc wcale nie muszą jej ograniczać.

Aby to sprawdzić, Jacob Barkley oraz Andrew Lepp z Kent State University (USA) przeprowadzili badania wśród studentów.

Zebrano od nich dane na temat korzystania ze smartfonu w czasie wolnym oraz aktywności fizycznej i poproszono o wypełnienie ankiety na temat motywacji do regularnego wykonywania różnych ćwiczeń.

U wszystkich wyliczono procentowy udział tkanki tłuszczowej w całym organizmie. Następnie studenci musieli wykonać ćwiczenie na ruchomej bieżni, na podstawie którego oceniano ich wydolność krążeniowo-oddechową.

Badani korzystali ze smartfonów średnio pięć godzin dziennie, przy czym blisko 90 proc. z nich robiło to głównie w ramach aktywności w czasie wolnym.

Okazało się, że ci, którzy przeznaczali najwięcej czasu na użytkowanie smartfonu, mieli mniejszą wydolność krążeniowo-oddechową, większy procentowy udział tanki tłuszczowej w organizmie, a w czasie wolnym rzadziej angażowali się w aktywności ruchowe. Co więcej, w porównaniu z rówieśnikami mniej intensywnie korzystającymi ze smartfonu, rzadziej używali go do rozmów telefonicznych, ale częściej grali w gry, surfowali po internecie, odwiedzali portale społecznościowe.

Studenci ci częściej rezygnowali z możliwości uprawiania aktywności fizycznej na rzecz używania smartfonu. Z kolei osoby mniej z niego korzystające częściej były połączone z grupami rówieśników aktywnych ruchowo i podawały to jako motywację do aktywności fizycznej.

Ponadto osoby często używające smartfonu przyznawały się do większej gamy czynności związanych z siedzącym trybem życia, jak np. oglądanie telewizji.

(Źródło: PAP, zdrowie.gazeta.pl)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH