Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Ciśnienie życia

Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze ma co czwarty dorosły mieszkaniec Ziemi.
W Polsce problem dotyczy około 8 milionów osób.

W roku 2000 na świecie były 972 miliony osób z nadciśnieniem. Niezdrowy styl życia, typowy dla współczesnego człowieka sprawia, że do roku 2025 ich liczba może przekroczyć 1,56 miliarda pisze – “The Lancet ”

Mimo istnienia skutecznych i niedrogich terapii, rzadko udaje się obniżyć ciśnienie do właściwego poziomu, nawet w krajach, w których koszt leczenia nie jest problemem. Wiele osób uważa, ze nadciśnienie to choroba, którą da się po prostu wyleczyć i po osiągnięciu poprawy odstawiają leki. Tymczasem leczenie trwa do końca życia.

Nadciśnienie zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu i zgonu. Lekarze powinni uświadamiać pacjentom, że nadciśnienie jest pierwszym, łatwo rozpoznawalnym objawem procesu uszkadzającego ich narządy wewnętrzne. Każdy – zwłaszcza osoby po 40-tce- powinien sprawdzić, czy ma ciśnienie w normie i czy wszystko w porządku z układem krążenia.

Ciśnienie należy mierzyć przynajmniej raz w roku. Jeżeli ciśnienie skurczowe jest wyższe niż 140, a rozkurczowe od 90 – są powody do niepokoju. Obecnie nadciśnienie rozwija się w wcześniej lub później u około 90 procent osób
żyjących w świecie zachodnim.

Do rozwoju nadciśnienia szczególnie przyczyniają się brak fizycznej aktywności, tłusta, wysoko przetworzona dieta obfitująca w sól oraz alkohol i tytoń. Ich szkodliwy wpływ widać wyraźnie w Indiach i Chinach, gdzie tradycyjny styl życia nie sprzyjał nadciśnieniu.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH