Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Co determinuje kolor włosów?

Cząsteczka znacząca dla funkcjonowania komórek macierzystych determinuje kolor włosów u ludzi – wynika z najnowszych badań.

-Staraliśmy się poznać genetyczne i molekularne podstawy bardzo charakterystycznych i zauważalnych cech osobniczych, jakimi są kolor włosów czy skóry – wyjaśnia prof. David Kingsley, kierownik projektu badawczego. – Odkryliśmy, że jedna z kluczowych cząsteczek sygnałowych, determinuje również kolor włosów.

Stwierdzono, że blond włosy powszechnie spotykane w północnej Europie, są przejawem pojedynczej zmiany w DNA. Reguluje ona ekspresję genu kodującego białko KITLG, znanego jako czynnik komórek macierzystych. Jednak nie ma ona wpływu na inne cechy organizmu.

W badaniu nad kolorem włosów naukowcy skorzystali z kilku wskazówek odnośnie regionów mogących go regulować. Pierwszą był już udowodniony związek zmiany nukleotydu adeniny na guaninę u osób z blond włosami z Europy Północnej. Drugą była obecność dużej inwersji wpływającej na kilka milionów nukleotydów w otoczeniu genu KITLG u myszy. Osobniki z dwoma kopiami tej mutacji (po jednej na każdym chromosomie) są białe, z jedną kopią, jaśniejsze niż typ dziki pozbawiony mutacji. Niewiadomo było jednak, co dokładnie determinuje ich barwę.

Następnie potwierdzono, że mutacja obecna u myszy, pojawia się również u ludzi. Pokazano, że skóra myszy z jedną kopią mutacji skutkuje ekspresją 60 proc. białka KITLG, w odniesieniu do myszy bez mutacji.

Dalsze badania wykazały, że w regionie ludzkiego DNA, który zawierał zmianę pojedynczego nukleotydu związanego z jasnym kolorem włosów wpływa na ekspresję KITLG tylko w mieszkach włosowych.

Wreszcie zastąpiono mutację u myszy ludzką sekwencją, z oraz bez zmiany nukleotydów związanej z włosami blond. Myszy z guaniną, powiązaną z włosami blond u ludzi, rzeczywiście mają znacznie jaśniejsze ubarwienie.

(Źródło: biotechnologia.pl)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH