Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Wapń na mocne kości


Dzienne zapotrzebowanie na wapń przeciętnie wynosi 1000 mg, ale zwiększa się w okresie szybkiego wzrastania, laktacji i po menopauzie. Jeżeli dieta nie pokrywa zapotrzebowania na wapń, niezbędne jest uzupełnienie go odpowiednimi preparatami.

Osteoporoza to przewlekła, układowa, metaboliczna choroba szkieletu charakteryzująca się zmniejszeniem ilości masy kostnej, zaburzoną mikroarchitekturą kości i w konsekwencji obniżoną wytrzymałością mechaniczną na obciążenie i urazy, co w ostateczności prowadzi do zwiększonego ryzyka złamań. Choroba pojawia się, gdy procesy niszczenia kości przeważają nad ich budową. Z raportu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że osteoporoza jest coraz większym problemem zdrowotnym, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę proces starzenia się populacji. Szacuje się, że w 2010 roku na całym świecie odnotuje się 6,3 mln złamań osteoporotycznych.

Dieta bogata w wapń

Kondycja naszych kości zależy od wapnia. Jego niedobór powoduje ubytek substancji budulcowej – hydroksyapatytu, co zmniejsza wytrzymałość kości. Aby temu zapobiec, należy stosować odpowiednią dietę bogatą w wapń i witaminę D3, która ułatwia jego przyswajanie. Dzienne zapotrzebowanie na wapń zmienia się w zależności od okresu życia – przeciętnie wynosi 1000 mg, ale zwiększa się w okresie szybkiego wzrastania, laktacji i po menopauzie. Jeżeli dieta nie pokrywa zapotrzebowania na wapń, niezbędne jest uzupełnienie go odpowiednimi preparatami. Najwięcej wapnia elementarnego zawiera węglan wapnia (39,7%), który nie jest rozpuszczalny w wodzie, ale w żołądku wchodzi w reakcję z kwasem solnym i zamienia się w dobrze wchłaniany chlorek wapnia. Z tego względu preparaty wapnia najlepiej jest przyjmować przed posiłkami.

Wskazania do stosowania preparatów wapniowych z witaminą D3

  • zapobieganie osteoporozie i osteomalacji oraz ich następstwom
  • kompleksowe leczenie osteoporozy postmenopauzalnej, starczej i po unieruchomie­iu
  • stany zwiększonego zapotrzebowania na wapń
  • leczenie złamań kości i rekonwalescencja
  • stany ujemnego bilansu wapnia w organiźmie
  • stany zwiększonego wydala­nia (w terapii glikoko­tykosteroidowej, niektórymi lekami odwadniają­cymi), nałogowego palenia, nadużywania alkoholu i kawy

Wyrównaj niedobory wapnia

Wapń i jego związki powinny być stosowane w każdym przypadku osteoporozy z wyjątkiem chorych na kamicę moczową związaną z hiperkalciurią samoistną. Wyrównanie niedoborów wapnia zapobiega procesowi odwapnienia kości nasilanego przez wydzielany przez przytarczyce parathormon PTH. Witamina D3 odgrywa wielką rolę w mineralizacji kości polegającą na zapewnieniu odpowiednich poziomów wapnia i fosforu we krwi i płynie zewnątrzkomórkowym i umożliwieniu optymalnego wzbudzenia hydroksyapatytów w masie szkieletu za pośrednictwem osteoblastów.

Należy pamiętać, że preparaty wapniowe z witaminą D3 nasilają działanie glikozydów naparstnicy i osłabiają działanie blokerów kanału wapniowego, zmniejszają wchłanianie tetracyklin, związków fluoru i preparatów żelaza oraz zwiększają szybkość eliminacji pochodnych amfetaminy i trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. W przypadku wystąpienia nieustępującego braku łaknienia, bólu głowy, zaburzeń żołądkowo-jelitowych należy przerwać podawanie preparatów i skontaktować się z lekarzem.

Wapn-na-mocne-kosci_tab.jpg

tekst: mgr farm. Jolanta Szaniawska

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH